Jaký byl mezinárodní instruktorský camp karate – Gasshuku 2018 (Polsko)

Ve dnech 15.8. – 19.8.2018 se konal v Centru pro japonské bojové umění “Dojo – Stara Wies” (Polsko) mezinárodní instruktorský kemp WTKF Gasshuku 2018, kterého se zúčastnilo 140 karatistů z 18 zemí světa (Austrálie, Arménie, Bulharska, České republiky, Německa, Litvy, Ukrajiny, Ruska, USA, JAR, Peru, Uruguaye, Rumunska, Srbska, Velké Británie a Polska). Účastníci letošního Gasshuku museli být držiteli min. 2 danu, tedy druhého černého pásku.  Zlínskou Akademii reprezentoval trenér Robin Bařák 5.dan, který společně s instruktory ČATK Radkem Janušem 5.dan, Radkem Kleiblem 5.dan, Danou Hradskou 3.dan a Januszem Lydkou 2.dan, vyrazil nasbírat nové zkušenosti a inspiraci do dalšího vedení tréninků.

Instruktoři Gasshuku 2018

Włodzimierz Kwieciński Sensei (Polsko)
Předseda Světové federace tradičního karate (WTKF), Předseda Polské federace tradičního karate (PZKT), trenér národního polského týmu (PZKT).

Ilija Jorga Soke (Srbsko)
Zakladatel a přeseda Světové federace karate Fudokan (World Fudokan Federation, WFF).

Giedrius Dranevicius Sensei (Litva)
Člen technického výboru Světové federace tradiční karate-do (WTKF), člen představenstva WTKF. Zakladatel a profesionální trenér dojo ve Vilniusu od roku 1993. Spoluzakladatel litevské federace tradičního karate, kde je od roku 2002 předsedou. Od roku 2003 také trenér národního litevského týmu. Bylo mu dvakrát uděleno vyznamenání litevskou prezidentkou Dalia Grybauskaite za svou činnost v oblasti karate a mezinárodních vztahů.

Krzystof Neugebauer Sensei (Polsko)
Člen technického výboru Světové federace tradičního karate-do (WTKF), trenér polského národního týmu (kategorie seniorů a mládeže), licencovaný instruktor Polské federace tradičního karate, třikrát vítěz Světového poháru ITKF a opakovaně medailista světového a evropského mistrovství v týmu kumite a kata.

Mahmoud Tabassi Sensei (USA)
Viceprezident Světové federace tradičního karate (WTKF), místopředseda technické komise Americké federace tradičních karatistů (AAKF).

Nelson Carrion Sensei (Uruguay)
Generální tajemník Světové federace tradičního karate (WTKF), generální ředitel a instruktor Tradičního Karate-Do Institute (TKI), spoluzakladatel a aktivista tradičních karate-do federací v mnoha zemích po celém světě např. v Uruguay, Brazílii, Argentině, Kostarice, Španělsku a Francii.

Albert Cheah Sensei (USA)
Zakladatel a hlavní instruktor nejstaršího dojo tradičního karate-do v Orange County country. Více než 35 let trénoval pod vedením Senseie Hidetaka Nishiyama. Sedminásobný americký šampión, instruktor, rozhodčí a člen technického výboru AAKF Americké karate federace.

Eduardo Salas Sensei (Peru)
Student a přítel sensei Nishiyama po více než 20 let. Je také klíčovou osobou ve vývoji tradičního karate-do v Latinské Americe. Zajímá se o Tai Chi Kung, čínské umění pohybu, meditace.

Obsah Gasshuku 2018

Pod vedením mezinárodních instruktorů probíhaly vždy 3 tréninkové bloky denně. Dva bloky po 3 hodinách a večerní blok o délce 1,5 hodiny. Trénovala se zejména kata Unsu a základní nácviky na kumite. Dále jsme se v jednotlivých blocích věnovali technickým a historickým aspektům bojových umění.

Program prvního dne semináře zahrnoval kata (formu) v karate.  Nejen technické prvky, ale také jejich historický kontext a důležitost ve vývoji bojových umění bylo probíráno jednotlivými instruktory. Kumite, které vzniklo v důsledku transformace karate, má mnohem kratší historii – znalost jeho významu, původu a technik bylo vysvětlováno druhý den semináře. Třetí den byl věnován rozhodování a pravidlům karate.

Co o Gasshuku řekl Robin Bařák?

Letošní Gasshuku bylo fyzicky, ale i mentálně velmi vyčerpávající. Atmosféra byla ovlivněna nedávnou ztrátou syna sensei Kwiecinského a našeho kamaráda Witolda Kwiecinského.  Pobyt na Gasshuku byl zkrácený o 1 den při nezměněném počtu hodin tréninku, což vedlo k mnohem náročnějšímu programu. Trénovali jsme 7,5 až 8 hodin denně, kde se postupně vystřídalo 5 instruktorů. Negativně hodnotím nerovnoměrné rozprostření zátěže. Každý instruktor se snažil předat maximum, a tak se v průběhu oněch 8 hodin se střídaly výkonnostní, velmi vysilující části tréninku s částmi, kdy jsme relativně dlouho seděli a poslouchali cenné informace. Po pár sekundách změna instruktora,  znovu na nohy a intentzívní trénink. Večerní trénink dle rozpisu končil 21:30h, ale do našich pokojů jsme se dostali až dlouho po desáté hodině. Ranní část od 6:00h byla věnována meditaci a Taichi, jako dobrovolnou jsem ji stejně jako většina účastníků vynechával. Potřeboval jsem se vyspat a nabrat síly na náročný den. Můžu hrdě prohlásit, že jsem zvládl všechny tréninky karate až do konce. Odhaduji, že všechny tréninky karate po celou dobu Gasshuku absolvovalo sotva 10% účastníků. Většina si program uzpůsobila dle preferencí jednotlivých instruktorů nebo dle aktuální únavy. Velmi si vážím instruktorů Krzystofa Neugebauera a Giedriuse Draneviciuse, kteří jako jediní z instruktorů tohoto Gasshuku odcvičili všechny tréninky. Výhodou jim byl určitě jejich věk v porovnání se zbytkem instruktorů, ale i tak před nimi smekám, že šli jako instruktoři všem účastníkům příkladem. Byť byli oba „služebně nejmladší“, jejich vedení tréninků se mi líbilo nejvíce. Obecně vítám tento trend zapojovat „mladší“ instruktory, tedy generaci 40 – 50 let do vedení tréninků.  Jako vždy jsem přijel obohacen a namotivován do dalšího tréninku. uvedl Robin Bařák – trenér naší Akademie.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/8HqrTxf7NwEsCd1Z6