Robin Bařák předával ocenění nejlepším karatistům v rámci XII. Noci mistrů 2017

V pátek 29.12.2017 se konala ve velkém sále paláce Lucerna v Praze XII. Noc mistrů 2017, pořádaná Českou unií bojových umění, jednou z největších sportovních federací v České republice, která sdružuje 24 národních svazů různých bojových umění. Večer byl zahájen proslovem předsedy České unie bojových umění, panem Slavomírem Svobodou. Průběh slavnostního programu pak moderovali Kateřina Kristelová a Michal Kopecký.

V první části slavnostního galavečera proběhlo tradiční vyhlášení nejlepších sportovců. Z České asociace tradičního karate byli oceněni letošní mistři a vicemistři Evropy Jakub Štěpán, Dominika Vašíčková, Hana Venturová, Adéla Koňaříková, Šimon Labiš a Martin Káčer. Ceny tito sportovci přebírali z rukou předsedy ČATK Radka Januše a místopředsedy ČATK Robina Bařáka a zároveň trenéra naší Akademie.

Moderátor Michal Kopecký během předávání ocenění zdůraznil stabilní úspěchy České asociace tradičního karate, když ji označil za „standardního dodavatele úspěšných závodníků“.

Naší Akademii může těšit, že jednou z oceněných byla také Dominika Vašíčková, která se jako trenérka podílela na posledních dvou letních karate campech, které jsme pořádali pro naše členy.

Druhá část XII. Noci mistrů byla věnována boji o mistrovské pásy organizace WASO, Evropské unie bojových umění. Na tomto ročníku Noci mistrů se zápasilo v tradičním karate, sportovním karate, kick boxu i taekwondu.

Za Českou asociaci tradičního karate byl pro tento boj o prestižní mistrovský pás vybrán právě jeden z nejlepších českých závodníků, Jakub Štěpán, který z letošního mistrovství Evropy přivezl stříbrnou medaili z disciplíny fukugo a dvě bronzové medaile, z disciplíny kumite a kumite tým. Proti němu nastoupil současný mistr Evropy Michal Sowa z Polska.

Jakub a Michal se velmi dobře znají. Kromě toho, že se setkávají na seminářích vedených mezinárodními instruktory, spolu již mnohokrát zápasili na mezinárodních turnajích. Při utkání na letošním Mistrovství Evropy 2017 v Rumunsku však ve finálovém kole zvítězil Michal Sowa.

Páteční zápas byl od počátku velmi vyrovnaný. Oba zkušení závodníci během standardního závodního času zkoušeli různé strategie na svého soupeře, po „prvním kole“ však zůstalo skóre nerozhodné. V prodloužení pak Michal Sowa získal wazari a zvítězil.

Jedním z rozhodčích tohoto zápasu byl také trenér naší Akademie Robin Bařák, který je akutálně jako jediný Čech držitelem nejvyšší rozhodcovské licence třídy A.

I přes poněkud nešťastný termín mezi svátky jsem rád, že jsem se mohl XI. Noci mistrů zúčastnit. Velký sál Paláce Lucerna byl určitě důstojné místo. Je mi příjemnou povinností předat ceny těm nejlepším závodníkům uplynulého roku. Vždy si nostalgicky vzpomenu, když jsem sám přebíral v rámci historicky první Noci mistrů v roce 2006 plaketu „Síň slávy České unie bojových umění“ a pamatuji si, jak to byl pro mě silný zážitek. Jsem rád, že po naší generaci přišli noví a ještě úspěšnější závodníci. Mrzí mě, že Jakubovi nevyšel jeho zápas, dle jeho očekávání. V průběhu zápasu měl Jakub převahu a svého soupeře tlačil. Zápas však vyhrávají body a ty se podařilo udělat v prodloužení Michalu Sowovi. Pevně věřím, že Jakubův den ještě přijde a čím déle na něj čeká, tím více si jej bude vážit.“ shrnul večer Robin Bařák

Všem oceněným sportovcům gratulujeme a přejeme jim spoustu dalších sportovních úspěchů.