Výsledky: 2 bronzové medaile vybojovali zlínští karatisté na Mistrovství Evropy v Rumunsku

Ve dnech 4.-5.11.2017 se v Rumunském městě Cluj – Napoca konalo 33. Mistrovství Evropy v tradičním karate. Česká asociace tradičního karate vyslala na soutěž výpravu čítající 30 závodníků seniorské, juniorské a kadetské reprezentace. Nominaci získalo i 5 závodníků naší Akademie, jmenovitě Jindřich Mašláň, Vojtěch Mašláň, Saša Šindel, Šimon Terč a Daniel Veselý. Do role rozhodčího na tomto mezinárodním šampionátu byl nominován hlavní trenér Akademie Robin Bařák. Jako rozhodčí-lékař na místě působila MUDr. Martina Přecechtělová.

Český tým dorazil do Rumunska již ve čtvrtek ve večerních hodinách a měl tak čas na aklimatizaci a psychickou přípravu na závody. V průběhu pátečního dne tým společně vyrazil na prohlídku historického centra města a následně se zúčastnil slavnostního zahájení soutěže.

Od sobotního rána probíhaly závody a od prvních zápasů bylo zřejmé, že český tým je ve skvělé formě. Saša Šindel ve fukugo porazil v prvním kole polského závodníka v Kitei (sestava vykonávaná dvěma závodníky souběžně) a postoupil do 8 nejlepších, kde následně prohrál s ukrajinským závodníkem, čímž se rozplynuly jeho šance na medaile. V další kategorii kumite vypadl hned v prvním kole s Polákem, který v prodloužení kopl bodované Ura-ushiro-mawashi-geri.

Šimon Terč v kategorii kata postoupil do semifinále a jen o pár desetin mu utekl postup mezi 4 nejlepší. V kumite jej pak čekal jeho okamžik „slávy“, když zabodoval kopem ushiro-geri na o 3 hlavy většího Poláka hned v prvních sekundách zápasu. Boj Davida a Goliáše však nakonec vyzněl lépe pro polského „Goliáše“, který zvítězil na dvě wazari, a tím uzavřel i Šimonovy šance na medailové pozice. Stejně tak Vojtěch Mašláň přes favorizovaného Poláka nepostoupil dále.

O první medaili  pro zlínské karate se zasadil Daniel Veselý, který v kumite (zápas) v prvním kole kontumačně zvítězil nad arménským závodníkem a následně nastoupil proti favorizovanému Ukrajinci Eugenu Buzinskému. Danovi se podařilo vsadit soupeři dvě wazari, a tím před časovým limitem ukončil sen ukrajinského závodníka a naopak otevřel šance pro svůj „velký den“. Naneštěstí se ale Danovi v následujícím zápase nepodařila žádná z připravovaných akcí a tak se finálový zápas uskutečnil bez české účasti, což nás finálně nemuselo mrzet až tolik právě díky zisku bronzové medaile. První cenný kov na kontě zlínského karate z tohoto šampionátu.

Jindra Mašláň díky svému zranění, které utržil v průběhu závodní sezony, vyjel do Rumunska jako náhradník českého kumite týmu. Jeho šance na to, že aktivně zasáhne do bojů byla tedy malá a Jindra původně plánoval být zejména mentální oporou celého týmu. Těsně před zahájením kategorie kumite týmu se však zranil Richard Heger z Valašského Meziříčí, který tak nemohl nastoupit v kumite týmu. Nastal čas náhradníka, nastal čas Jindry, který potvrdil své kvality a pomohl k zisku bronzové medaile pro Českou republiku. O pár hodin později již s úsměvem na tváři přebíral cenný kov z rukou prezidenta Světové federace tradičního karate pana Wlodzmiera Kwiecinského.

Na Mistrovství Evropy již není možné mluvit o slabé konkurenci nebo šťastné náhodě, která pomůže k dobrému výsledku. Na takových závodech jedou všichni závodníci na maximum na nejvyšší úrovni. Zisk cenného kovu znamená skutečný úspěch. Z našich pěti závodníků získali dva bronzové medaile, to nelze vyhodnotit jinak, než jako úspěch. Oba medailisté museli ve volném zápase ukázat, že svůj trénink a své karate berou velmi vážně. Vážím si podpory, kterou naši závodníci měli od svých kolegů i koučů z české reprezentace. Odjíždíme z Rumunska spokojeni a nabití novou energií do dalších tréninků. Uvedl Robin Bařák

 

Srdečně gratulujeme a budeme dělat maximum pro to, aby na tyto úspěchy navázali další závodníci v roce 2018, kdy bude probíhat Mistrovství světa WTKF v Kanadě.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/Vdolw5VhHXfh3y9o1