Zlínští karatisté vybojovali 6 medailí na Mistrovství světa WTKF 2016!

Ve dnech 14. – 15.10.2016 se konalo Mistrovství světa v polském Krakově. Tauron Aréna, která je jednou z největších arén ve střední Evropě, hostila přes 1000 karatistů od dětí až po dospělé, kteří se utkali o titul Mistrů světa v tradičním karate WTKF.  Ze 137 členného českého závodního týmu bylo celkem 34 členů zlínské Akademie, kteří se ucházeli o titul Mistra světa WTKF.

Tvrdá příprava začala již na začátku závodní sezóny a vrcholila mistrovstvím ČR ve Zlíně, kde jsme vybojovali 31 medailí, a tím získali nominaci na mistrovství světa. Přípravy našich závodníků měli na starost trenéři Robin Bařák, 5.dan, Hana Juráňová 2.dan, Jindřich Mašláň, 1.dan, a Marek Čechák, 1.dan.

Skutečně obrovská česká výprava nemohla být na místě přehlédnuta nejen díky nápaditým tričkům „Let’s go Czech“, které pochvalovali nejen čeští karatisté, ale také hlavně díky aktuální formě, na které bylo znát, že se kvalitní příprava vyplatila.

Samotná organizace výjezdu tak velkého týmu (2 autobusy dětí a 1 autobus kadetů až seniorů) byla velmi náročná, ale skutečně těžká práce čekala na coache až na hale samotné. Šestičlenný tým coachů dětské reprezentace, jež vedl zlínský Aleš Přecechtěl, se staral o to, aby děti nastoupily na správné tatami a to samozřejmě v co nejlepší psychické a fyzické kondici. Všem coachům patří velké poděkování. Přestože s akcí podobných rozměrů neměli zkušenosti, zvládli vše na jedničku a o děti bylo po celou dobu akce velmi dobře postaráno.

Turnaj probíhal na 7 tatami, na které vždy dohlíželi i čeští rozhodčí. Naši Akademii zastupoval Robin Bařák, který je držitelem mezinárodní licence B (druhé nejvyšší) a jeho profesionální výkon byl kladně hodnocen rozhodčími z Brazílie a Kanady. Role lékaře-rozhodčího se zhostila MUDr. Martina Přecechtělová.

Trenéři zlínské Akademie Hana Juráňová a Jindřich Mašláň, kteří se předvedli v rolích závodníků, při pátečním závodu potvrdili své kvality. Hana Juráňová postoupila do sobotního finále mezi čtyři nejlepší v kategorii kata (sestavy) a také v kategorii kata tým, kde společně s Klárou Kleiblovou a Zuzanou Kretíkovou vybojovala bronzovou medaili. V pátek se v kategorii kumite jednotlivců (volný zápas) do soupeřů tvrdě zakousl Jindřich Mašláň a vybojoval bronzovou medaili. Jeho výkon přesvědčil trenéry reprezentace o jeho nasazení do sobotních bojů v kategorii kumite tým nad 21 let. Jindřich následně postupoval k nejvyšším příčkám a jeho cestu do finále zastavil až velmi silný tým z Brazílie. Nasazený Jindřich Mašláň byl na poslední chvíli pro tým velkou oporou a přestože byl z týmu nejmladší a nejméně zkušený, svým výkonem získal při zápase s Velkou Británií a USA pro náš tým nejvíce bodů.

Při pátečních kategoriích kata se prosadili i děti ze zlínské Akademie. Stříbrnou medaili v kategorii oranžových pásků získala Markéta Červinková a ve stejné kategorii ji bramborovou medailí podpořila Lucie Žikovská. Bronzové medaile v kategorii hnědých pásků pak u děvčat vybojovala Kristýna Vaculíková a u chlapců Mikuláš Přecechtěl. Bramborové 4. místo ve velké konkurenci vybojovali také Dominik Zelina a Leontýna Bémová.

Musím říct, že v kategoriích, které jsou obsazeny takovým množstvím kvalitních závodníků, jsou výsledky našich dětí velmi dobré. Většina našich dětí postupovala soutěží do dalších kol a i když finálně na medailové pozice nedosáhla, reprezentace České republiky byla kvalitní. Naše děti mají velmi dobře nakročeno kupředu a já věřím, že za pár let budou stejně jako jejich trenéři získávat medaile v kadetských-seniorských kategoriích, které představují pomyslný vrchol v závodech. Velkou radost mi udělal Jindřich Mašláň, který se v zápasech úspěšně prosazoval a nejednomu závodníkovi utrhl pevnou půdu pod nohama a následně zasadil pěknou, bodovanou techniku. Stejně tak Hana Juráňová předvedla více než očekávaně dobrý výkon v kategorii kata individuál. Za sebe hodnotím šampionát velmi dobře a už teď se těším, kam se nám podaří posunout za další 2 roky, kdy vyjedeme do Uruguaye, které bude hostit MS v roce 2018.“ zhodnotil Robin Bařák.

Nejen zlínští fanoušci s napětím sledovali výkony Vsetínského Mirka Slezáka, který vede páteční tréninky v Akademii karate ve Zlíně. Nakonec vybojoval krásné 4. místo. Dominika Vašíčková, která letos vedla tréninky na letním soustředění naší Akademie, pak získala bronzovou medaili v individuální kategorii a navíc podpořila český seniorský tým při zisku další bronzové medaile.

Češi a ani zlínští karatisté se na Mistrovství světa v tradičním karate rozhodně neztratili a tak nápis na tričkách celého týmu „Let’s go Czech“ zněl z úst nejednoho zahraničního fanouška. Zejména při finálových bojích hostila hala Tauron arény několik tisíc diváků . Představila tak velmi důstojnou atmosféru pro krásné Mistrovství světa, na které se bude vzpomínat nejen jako na dominanci Polských pořadatelů, ale i jako na velký vzestup kvality Českého tým „Lets go Czech!“.

Gratulujeme všem našim reprezentantům k vynikajícím výkonům a ještě jednou děkujeme všem, kteří jim ke startu na této vrcholné soutěži pomohli. Za fotografie a pomoc s dětským týmem děkujeme také Josefíně Přecechtělové.