Jaký byl: Karate camp Rusava 2022

Ve dnech 24.7. – 30.8.2022 uspořádala naše Akademie letní Karate camp v Hotelu Rusava I, II a jeho rozsáhlém areálu. Potřetí jsme se tak vrátili do krásné přírody Hostýnských vrchů do valašské obce Rusava.

Po dvou letech odkládání, které zapříčinil příchod pandemie, se na Rusavě sešlo celkem 100 karatistů, aby strávili společný týden plný karate, sportovních aktivit a zábavy. V letošním roce působil na místě organizační tým ve složení (řazeno abecedně) Bařák Robin, Čechák Marek, MUDr. Janeka Pavel, Juráňová Hana, Šikudová Lucie, Šindel Saša, Veselý Daniel. Počtem účastníků jsme překonali poslední ročník a opět se tak náš letní camp stal jedním z největších v České republice.

Po registraci všech účastníků letošního karate campu jsme měli rozdělené dva zahajovací tréninky. Starší účastníky si vzal pod křídla sensei Robin Bařák a společně se v kimonu věnovali prvnímu tréninku karate. Druhou skupinu dětí si na zahájení vzala na starost trenérka Hanka Juráňová. Děti, které se nepotkávají na tréninku se tak měly možnost seznámit u her a společných aktivit. Večer se pak děti rozdělily na týmy do táborové hry Legenda o stříbrném jeřábovy. Týmy byly pojmenovány japonskými názvy ptáků: Chidori (kulík), Uzura (křepelka), Karasu (vrána), Furamingo (plameňák), Hiwa (pěnkava).

Každý den probíhaly 4 tréninkové bloky. Ranní rozcvička na probuzení a nastartování do nového dne. Dopolední tréninkový blok, který jsme věnovali rozvoji technické stránky karate, případně potřebnému zopakování teorie. Odpolední blok byl věnován hlavně fyzické zdatnosti, budování síly a rychlosti. Vnitřní krytý bazén jsme pak využívali pro děti ihned po tréninku ke kompenzačním cvičením a relaxaci, pro dospělé pak sloužil hlavně k tréninkům.

Pondělní budíček v podání Štěpánka a jeho trumpety všechny pobavil a někteří se jej dožadovali ještě po zbytek týdne. Pak ranní rozcvičku vystřídaly různorodé tréninky rozdělené podle pásků. Děti i dospělí trénovali na louce, v lese, na hřišti, v bazénu, ale také uvnitř v malém a velkém dojo. Jednotlivé skupiny zde na letním campu vedli téměř všichni trenéři z našeho klubu, tedy sensei Robin Bařák, Marek Čechák, Hanka Juráňová, Saša Šindel a Daniel Veselý. I do odpoledních tréninků dali všichni maximální nasazení i když teploty byly tento den opravdu vysoké. Děti se po té v lese věnovaly stavbě hnízda pro jeřába, příbytku pro svůj tým a zenovým zahradám.

Úterní ráno jsme po rozcvičce v mírném dešti a pozitivně naladění pilovali svoje kata a hráli sportovní hry. Skupina nejvyšších pásků našich dospělých karatistů měla v bazénu velmi intenzívní trénink. Při táborové hře jsme se zasmáli u prezentace obalů na ochranu jeřábího vejce. Tento úkol pak vyvrcholil házením vajíček z balkónu v obalech které vytvořily jednotlivé týmy.

Středa na karate campu začala intenzívním během s trenérem Markem a v průběhu dopoledne jsme se věnovali především kopům. Po obědě jsme vyrazili na plánovaný výšlap na Hostýn a krásnou 13 km trasu jsme zvládli na výbornou. Po cestě jsme si ještě stihli zahrát oblíbenou hru Paranoia. Navečer se děti věnovaly plnění úkolů v celotáborové hře a po namáhavém dni všichni dodrželi večerku na 100%.

Ve čtvrtek dopoledne čekalo naše mladé karatisty překvapení v podobě přednášky o dravcích od bývalé karatistky MVDr. Kamily Křupalové ze Záchranné stanice Hošťálková. Několik krásných opeřenců přivezla paní Křupalová sebou a děti si tak mohly některé z nich i pohladit. Pak už všichni karatisté intenzivně makali zejména na svých kata na závěrečné závody. V podvečer děti pokračovaly v plnění úkolů celotáborové hry. Na každém kroku bylo vidět týmového ducha, který tady panoval a také skvělou spolupráci všech dětí na společném úkolu. Tentokrát jsme malovali gejši a tvořili příběhy o nich. Večer těsně před večerkou si dospělí účastníci pro děti připravili noční samurajskou stezku odvahy, která úspěšně zakončila čtvrteční den.

V průběhu pátečního dopoledne i odpoledne probíhaly ve velkém dojo závody pro všechny dětské účastníky. Všichni po náročném týdnu předvedli úctyhodné výkony a ti nejlepší si odnesli limitovanou edici medailí Rusava Cup 2022 spolu s diplomy. Podvečer patřil předání účastnických diplomů a vyhlášení celotáborové hry.

Předávání obvykle probíhá na campu až sobotní ráno, ale z důvodu rychle se rozmáhajících střevních potíží mezi účastníky jsme se jej raději rozhodli o něco zkrátit. Rodiče si tak své děti mohli odvézt již v pátek večer a zbytek pak odjížděl společně s trenéry v sobotu ráno. Chtěli bychom tímto obrovsky poděkovat MUDr. Pavlu Janekovi, který se celý týden staral o zdraví našich karatistů a rychlost jeho zásahů byla taková, za jakou by se nestyděl žádný karatista.

Každý večer v průběhu týdne jsme Vám přinášeli aktuální video report uveřejněný na našich facebookových stránkách společně s celkovým děním celého dne. Za rychlost informací děkujeme Lucce Šikudové a za krásné fotografie děkujeme Terce Pláškové.

Všem dospělým účastníkům děkujeme, že i nad rámec svých tréninků a mnohdy na úkor vlastního odpočinku, připravili pro děti mnoho skvělých zážitků na letošním Karate campu!

Sponzoři

Děkujeme Ing. Jiřímu Mikelovi za společnost Vitar s.r.o. za Capri-Sun, tradiční a oblíbené doplnění pitného režimu pro naše karatisty.

Výsledy Rusava cup 2022

KATA žluté pásky:

 1. Winkler Vojtěch
 2. Janeka Pavel
 3. Pličková Laura

KUMITE žluté pásky:

 1. Pličková Laura
 2. Janeka Pavel
 3. Polách Michal a Polách Richard

KATA oranžové, zelené pásky:

 1. Linková Veronika
 2. Hegmonová Elena
 3. Zbořil Lucián

KUMITE oranžové, zelené pásky:

 1. Valenta Simon
 2. Vočadlo Jaroslav
 3. Klimánek Štěpán a Zbořil Lucián

KATA modré, hnědé pásky – chlapci:

 1. Mikel Jiří
 2. Mikel Jan
 3. Boris Kubáník

KUMITE modré, hnědé pásky – chlapci:

 1. Mikel Jiří
 2. Adam Lamberk
 3. Boris Kubáník a Mikel Jan

KATA modré, hnědé pásky – dívky:

 1. Vykopalová Berenika
 2. Mikešová Klára
 3. Mikešová Kristýna

KUMITE modré, hnědé pásky – dívky:

 1. Mikešová Klára
 2. Vykopalová Berenika
 3. Mikešová Kristýna a Valeriánová Gabriela

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/tkybDGqXWjbyZQYv5