Jaký byl: Letní karate camp Rusava 2018

Ve dnech 29. 7. – 4.8.2018 uspořádala naše Akademie letní Karate camp v Hotelu Rusava I, II a jeho rozsáhlém areálu. Po letech jsme změnili působiště letního campu a přesunuli jsme se do krásné přírody Hostýnských vrchů do valašské obce Rusava.

V letošním roce působil na místě organizační tým ve složení (řazeno abecedně) Bařáková Michaela, Bařák Robin, Čechák Marek, Galádová Simona, Juráňová Hana, Lysoňková Jana, Mašláň Jindřich, Mašláň Vojtěch, MUDr. Přecechtělová Martina, Šikudová Lucie. V tomto složení jsme se starali celkem o 99 účastníků a opět se náš letní camp stal jedním z největších v České republice.

Po registraci všech 99 účastníků letošního karate campu jsme měli společné zahájení v letošní edici triček v barvě modré pro účastníky a barvě šedé pro trenérský tým. Přivítali jsme se se všemi trenéry a děti se rozdělily pod jednotlivé vedoucí do týmů pro celotáborovou hru Akademia Games inspirovanou románovou trilogií Hunger Games. Děti během celého týdne společně v teamech bojovaly o životy, neboli symbolická “srdíčka” pod vedením trenérky Hanky Juráňové. Dospělí absolvovali hned první večer v našem velkém dojo úvodní trénink, který vedl Robin Bařák.

Každý den probíhaly 4 tréninkové bloky. Ranní rozcvička na probuzení a nastartování do nového dne. Dopolední tréninkový blok, který jsme věnovali rozvoji technické stránky karate, případně potřebnému zopakování teorie. Odpolední blok byl věnován hlavně fyzické zdatnosti, budování síly a rychlosti. Vnitřní krytý bazén jsme pak využívali pro děti ihned po tréninku ke kompenzačním cvičením a relaxaci, pro dospělé pak sloužil hlavně k tréninkům.

Hned v pondělí nás přivítaly vysoké teploty atakující 30°C. Náročnou ranní rozcvičku střídaly různorodé tréninky karate rozdělené podle pásků. Děti i dospělí využili venku zejména stinné části louky a lesa a také vnitřní kapacity malého a velkého dojo. Dospělí se věnovali zdokonalení svých kata, děti pilovaly kihon, dynamiku, ale zopakovaly si také některé důležité aspekty z teorie. Do odpoledních tréninků dali všichni veškeré své zbývající síly a odměnou jim byla relaxace v bazénu. Děti se věnovaly Akademia Games, malovaly znaky svých teamů, stavěly v lese svá města a natáčely o nich krátké video spoty.

Úterý bylo na Karate campu ve znamení záchrany života! Velice rádi jsme u nás přivítali Mgr. Danu Poláškovou, záchranářku a lektorku Zdravotnické záchranné služby, která pro naše karatisty připravila 1,5 hodiny trvající kurz první pomoci. Mohli jsme si vyzkoušet řadu modelových situací, které mohou nastat v běžném denním životě, ale také osahat řadu pomůcek a přístrojů, které záchranáři denně při své práci potřebují. Paní lektorce patří velký dík, všechny děti byly nadšené a odnesly si řadu zážitků. Další tropický den byl fyzicky náročný pro všechny, přesto naplno probíhaly tréninky venku i v dojo, nejlépe pak samozřejmě v bazénu. Podvečerní lesní bitva mezi jednotlivými teamy Akademia Games však ukázala, že fyzické síly mají všichni dobře rozložené a dávají do tréninků i her maximum. 

Po namáhavém a opět teplotně rekordním středečním dopoledni na tréninku a dobrém obědě bylo pro děti připraveno adrenalinové překvapení. Zájemci měli možnost svézt se jako spolujezdci americkým sporťákem Corvette Z706. Jak holky, tak kluci si jízdu maximálně užili a pro ostatní byl zážitek minimálně ten burácející zvuk nadupaného motoru. Za velký motoristický zážitek děkujeme Honzovi Kašparovi, majiteli vozu. Po obědě byl naplánovaný výšlap a přestože přišla krátká letní bouřka, naplánovanou trasu jsme zvládli v rekordním čase a odměnou bylo závěrečné koupání a tobogán na místním koupališti. Večer pak s nadšením děti zakončily skvělou diskotékou. Za přípravu diskotéky děkujeme Jirkovi Hegmonovi.

Ve čtvrtek už všichni karatisté intenzívně makali zejména na svých kata na závěrečné závody. Zapotili se ale i v lese, kde byly tréninky zaměřené na kopy i celkové budování fyzičky. V podvečer děti pokračovaly ve sbírání srdíček v Akademia Games ve hře na identifikaci zlodějů, hra byla skvělá na rychlost, postřeh, ale hlavně paměť všech členů teamů. Po večeři jsme si s kytarou zazpívali hymnu Karate Campu, opekli špekáčky.

V průběhu pátečního dopoledne i odpoledne probíhaly ve velkém dojo závody pro všechny účastníky. Celkem 100 závodníků se utkalo ve 13 kategoriích (kata i kumite). Všichni po náročném týdnu předvedli úctyhodné výkony a ti nejlepší si odnesli limitovanou edici medailí Rusava Cup 2018 spolu s diplomy a věcnými cenami. Podvečer patřil ukončení Akademia Games závěrečnou hrou. Po večeři už si děti na svých pokojích sbalily kufry a začínaly se těšit na sobotní příjezd rodičů.

Sobota ráno patřila intenzívnímu závěrečnému tréninku všech 99 účastníků. Byla vyhodnocena celotáborová hra a také byly hlavním trenérem Robinem Bařákem uděleny speciální ocenění. Předali jsme si pamětní medaile, certifikáty za účast, naobědvali se a hurá domů! I závěrečný den jsme využili na maximum.

Každý večer v průběhu týdne jsme Vám přinášeli aktuální video report uveřejněný na našich facebookových stránkách společně s celkovým děním celého dne. Za rychlost informací a článků musíme poděkovat Míši Bařákové, která každý den do pozdních večerních hodin zpracovávala fotografie. S fotografováním jí vydatně pomáhal Saša Šindel, kterému také děkujeme za skvělé záběry.

Všem dospělým účastníkům děkujeme, že i nad rámec svých tréninků a mnohdy na úkor vlastního odpočinku, připravili pro děti mnoho skvělých zážitků na letošním Karate Campu!

 

Sponzoři

Věcné ceny na závody darovali následující sponzoři:

 • manželé Jana a Michal Pavlíkovi
 • Ing. Jiří Mikel za Vitar s.r.o.
 • Mgr. Věra Stojarová za Inspirace Zlín z.s.
 • Zlínský kraj

Děkujeme!

 

Výsledky Rusava Cup 2018

KATA oranžové pásky děti C+D 

 1. místo Mikel Jiří
 2. místo Kurfürst Matyáš
 3. místo Brázda Jiří

KATA zelené pásky děti C+D

 1. místo Pavlíček Ondřej
 2. místo Brůžička Dominik
 3. místo Lamberk Adam

KATA modré pásky děti C

 1. místo Červinková Karin
 2. místo Babíček Jiří
 3. místo Vykopalová Berenika

KATA druhé modré pásky děti A+B

 1. místo Čechák Petr
 2. místo Červinková Markéta
 3. místo Žikovská Lucie

KATA hnědé pásky děti A+B

 1. místo Matúšek Stanislav
 2. místo Šimonová Patricie
 3. místo Hájek Tomáš

KATA modré pásky dospělí B+C

 1. místo Šemoda Filip
 2. místo Tichý Radek
 3. místo Vrána Radovan

KATA hnědé pásky dospělí A

 1. místo Šindel Saša
 2. místo Veselý Daniel
 3. místo Přecechtěl Mikuláš

KUMITE modré pásky děti C

 1. místo Bařák Alan
 2. místo Tomšů Rozálie
 3. místo Ondík Matěj, Cuřín Ondra

KUMITE druhé modré pásky děti A+B (dívky)

 1. místo Andrýsková Ester
 2. místo Červinková Markéta
 3. místo Žikovská Lucie, Herzanová Eliška

KUMITE druhé modré pásky děti A+B (chlapci)

 1. místo Zavadil Michal
 2. místo Čechák Petr
 3. místo Kocián David, Chrástecký Martin

KUMITE hnědé pásky děti A+B

 1. místo Hájek Tomáš
 2. místo Vaculíková Kristýna
 3. místo Novotný David, Čechák Jan

KUMITE hnědé pásky dospělí A (ženy)

 1. místo Galádová Simona
 2. místo Šikudová Lucie
 3. místo Kurfürstová Irena, Přecechtělová Josefína

KUMITE hnědé pásky dospělí A (muži)

 1. místo Šindel Saša
 2. místo Veselý Daniel
 3. místo Tomšů David, Pavlík Michal

 

Fotogalerie

Karate camp Rusava 2018