Jaký byl mezinárodní instruktorský camp karate – Gasshuku 2017 (Polsko)

Ve dnech 15.8. – 20.8.2017 se konal v Centru pro japonské bojové umění “Dojo – Stara Wies” (Polsko) mezinárodní instruktorský kemp WTKF Gasshuku 2017, kterého se zúčastnilo 280 karatistů z 18 zemí světa (Česká republika, Polsko, Izrael, Brazílie, USA, Uruguay, Rusko, Ukrajina, Arménie, Srbsko, Rakousko, Litva, Velká Británie, Brazílie, Itálie, Rumunsko, Španělsko, Japonsko). Zlínskou Akademii reprezentoval trenér Robin Bařák 5.dan,  který společně s instruktory ČATK Radkem Janušem 5.dan a Radkem Kleiblem 5.dan vyrazil nasbírat nové zkušenosti a inspiraci do dalšího vedení tréninku.

Instruktoři Gasshuku 2017

Albert Cheah Sensei (USA)
Zakladatel a hlavní instruktor nejstaršího dojo tradičního karate-do v Orange County country. Více než 35 let trénoval pod vedením Senseie Hidetaka Nishiyama. Sedminásobný americký šampión, instruktor, rozhodčí a člen technického výboru AAKF Americké karate federace.

Mahmoud Tabassi Sensei (USA)
Viceprezident Světové federace tradičního karate (WTKF), místopředseda technické komise Americké federace tradičních karatistů (AAKF).

Nelson Carrion Sensei (Uruguay)
Generální tajemník Světové federace tradičního karate (WTKF), generální ředitel a instruktor Tradičního Karate-Do Institute (TKI), spoluzakladatel a aktivista tradičních karate-do federací v mnoha zemích po celém světě např. v Uruguay, Brazílii, Argentině, Kostarice, Španělsku a Francii.

Ilija Jorga Soke (Srbsko)
Zakladatel a přeseda Světové federace karate Fudokan (World Fudokan Federation, WFF).

Włodzimierz Kwieciński Sensei (Polsko)
Předseda Světové federace tradičního karate (WTKF), Předseda Polské federace tradičního karate (PZKT), trenér národního polského týmu (PZKT).

Obsah Gasshuku 2017

Pod vedením mezinárodních instruktorů  probíhaly vždy dva tréninkové bloky denně. Každý blok trval minimálně 2,5 hodiny. Trénovala se zejména kata Jion, Kanku Dai a základní nácviky na kumite. Dále jsme se v jednotlivých blocích věnovali technickým a historickým aspektům bojových umění.

Program prvního dne semináře zahrnoval kata (formu) v karate.  Nejen technické prvky, ale také jejich historický kontext a důležitost ve vývoji bojových umění bylo probíráno jednotlivými instruktory. Kumite, které vzniklo v důsledku transformace karate, má mnohem kratší historii – znalost jeho významu, původu a technik bylo vysvětlováno druhý den semináře. Třetí den byl věnován aplikacím a správnému kontextu jejich využití. Čtvrtý den pak rozhodování a pravidlům karate. Naši rozhodčí Radek Januš, Robin Bařák, Radek Kleibl se zúčastnili také speciálních hodin, kde se probíraly také složitější, specifické situace, které mohou na závodech nastat a jejichž řešení je v rámci pravidel tradičního karate popsáno nejasně.

Co o Gasshuku řekl Robin Bařák?

Letošní Gasshuku jsem si užil. Měl jsem radost, že více států vyslalo své zástupce na tuto událost a tak jsme měli možnost navzájem sdílet nejen tréninky karate, ale také životní postoje a hodnoty z různých částí světa. I když i zde se našly výjimky. Například náš domek jsme sdíleli s Ruskou výpravou, jejichž jazyková vybavenost se až na jednoho anglicky mluvícího omezila na rodnou ruštinu, kterou jako mladší ročník jsem se už ve škole neučil. Ze začátku mi přišlo divné veškerou komunikaci omezit na mávnutí rukou znamenající „dobré ráno“, „dobrou noc“, „uvidíme se na tréninku“, „dnes jsme si dobře zacvičili“. Nicméně po pár marných pokusech o komunikaci jsem rezignoval a držel se onoho mávnutí rukou. Kromě tréninkových aktivit jsme měli také oficiální schůze, kde se řešily náležitosti spojené s chodem Světové federace tradičního karate WTKF a jejich aktivit v budoucnu. Tyto schůze začínají až na konci tréninkového dne a dokáží se nepříjemně protáhnout až do večerních, čí spíše nočních hodin. Časté představy o neformálním, přátelském posezení u dobře chlazeného piva po tréninku, jsou zcela mylné. Obdivuji svého kolegu Radka Januše za jeho odhodlání a setrvání na těchto ne vždy produktivních schůzích. Já když to bylo jen trochu možné, jsem jako „omluvu“ pro svou neúčast rád uvedl tréninky, či školení rozhodčích a trávil raději čas v kimonu. Jako vždy jsem přijel obohacen a namotivován do dalšího tréninku. uvedl Robin Bařák – trenér naší Akademie

Fotogalerie

https://goo.gl/photos/BMAPCkNpNNr2GeFT8