Jaký byl: Seminář Kwiecinského sensei 2017

Naše Akademie karate Zlín ve spolupráci Českou asociací tradičního karate uspořádala ve dnech 11.-12. listopadu 2017 seminář sensei Kwiecinského ve Zlíně. Bylo to již podruhé v historii, kdy sensei Kwiecinski vyučoval právě ve Zlíně. Letošního semináře se účastnilo 130 studentů z 15 klubů karate.  Ze Zlína se zúčastnilo 43 karatistů. Semináře se účastnili dospělí i děti, přičemž nejmladšímu Zachariáši Zeminovi bylo teprve osm let.

Sensei Włodzimierz Kwiecinski, 8. dan, je velmi významnou osobností tradičního karate a byl dlouholetým žákem mistra Hidetaka Nishiyama – legendy tradičního karate. Sensei Kwiecinski je prezidentem mezinárodní organizace WTKF, vybudoval v Polsku nejsilnější národní organizaci karate a také jedinečné tréninkové centrum DOJO STARA WIES. V roce 2012 obdržel sensei od Japonské vlády Řád vycházejícího slunce, zlaté paprsky s rozetou za svou snahu o šíření principu BUDO, který je základem tradičního karate. Sensei vyučuje tradiční karate po celém světě a je také jedním z nejlepších instruktorů tradičního karate na světě. Společně se sensei Kwiecinským na seminář přijel také jeho syn, Witold Kwiecinski, mistr Evropy v tradičním karate v disciplíně kata pro rok 2017, který po celý seminář sensei asistoval.

Specifikum letošního semináře spočívalo v teoretických částech tréninků, kdy na začátku každého z výukových bloků, proběhla teoretická – historická část výuky, ve které sensei vysvětloval historii tradičního karate, a to od původních kořenů sahajících do Číny, až do současnosti. Studenti tak měli díky tomuto výkladu možnost tradiční karate nejen fyzicky trénovat, ale také pochopit jeho historii a filosofii.

Na teoretickou průpravu v každém bloku navazovala praktická část – fyzický trénink. V souvislosti s historií a studiem základních principů tradičního karate sensei vyučoval, pro mnohé studenty doposud neznámou, katu SANCHIN, původem právě z Číny, včetně jejích aplikací.

Hlavním tématem semináře a základním aspektem, ve kterém se studenti během celého semináře zdokonalovali, byla síla a principy jejího budování. Základní principy si studenti zkoušeli metodologicky v jednotlivých průpravných cvičeních, základních technikách, katách Heian Shodan – Godan, a následně také v katě MEIKYO.

Seminář vyvrcholil výukou kumite, ve kterém studenti aplikovali na semináři probírané principy, kdy cílem bylo vykonat todome waza. Jednotlivá průpravná cvičení pro kumite i samotné zápasy studenti absolvovali s různými sparing partnery a měli tak jedinečnou možnost si zacvičit i s předními českými instruktory.

V průběhu celého víkendu jsem měl možnost strávit se Sensei Kwiecinským a jeho synem mnoho hodin a to nejen na tréninku. Diskutovali jsme obecně o karate, ale také o jeho aktuálním stavu v České republice. Příjemným překvapením bylo, když mi sensei připomněl historku, kdy jsme seděli pár let zpět spolu u stolu a já mu prezentoval své myšlenky na otevření karate klubu ve Zlíně. Sensei Kwiecinski, který jezdí do České republiky od roku 1992 pravidelně, pochválil dobrou úroveň českého tradičního karate, která se neustále zlepšuje. uvedl Robin Bařák

I přes náročný program se podařilo zorganizovat návštěvu Muzea historických vozidel Aloise Samohýla, kde nás provedl syn zakladatele a současný vlastník soukromé sbírky, pan Ladislav Samohýl. Sensei Kwiecinski má auta jako svůj největší koníček mimo karate, takže byl nadšen celou sbírkou a příběhy s ní spojenou. Tímto bychom rádi poděkovali panu Ladislavu Samohýlovi, že si našel čas o víkendu a osobně nás provedl muzeem. Díky patří také panu Michalu Pavlíkovi, který zorganizoval a umožnil toto příjemné překvapení pro sensei Kwiecinského.

Video

https://photos.app.goo.gl/aD0i2esq1fu05arD3

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/ZCR8f3UBOKOxieKx1