Jaký byl: Tréninkový pobyt 10 našich karatistů v USA

Ve dnech 1. – 11. března se desetičlenný tým naší Akademie (ve složení trenéři akademie Robin Bařák, Marek Čechák, Jindřich Mašláň a jejich studenti Vojtěch Hartman, Vojtěch Mašláň, Aleš Přecechtěl, Josefína Přecechtělová, Martina Přecechtělová, Mikuláš Přecechtěl, Jiří Vrba) zúčastnil tréninkového pobytu v Los Angeles, USA.

Lokalita cvičebního pobytu nebyla vybrána náhodou a ani dána svou atraktivitou. V roce 1953 se sensei Nishiyama účastnil jako člen japonského exhibičního týmu cesty po Spojených státech, kde předváděli bojové umění na jednotlivých základnách americké armády. Účast v tomto týmu byla prestižní záležitost a sensei Nishiyama byl jeden z nejmladších členů exhibičního týmu, jako takový měl největší možnosti zůstat v USA, v zemi do té doby karate téměř nepolíbené. Od roku 1961 měl Hidetaka Nishiyama své dojo právě v Los Angeles a odtud cestoval po celém světě učit karate.

Los Angeles je velmi významné svou koncentrací osobností tradičního karate. V Los Angeles provozuje své treninkové dojo Sensei Avi Rokah (7. dan) a soustřeďuje kolem sebe nadějné zapálené následovníky Sensei Nishiyamy. Kromě něj působí ve městě i jiné osobnosti karate jako Sensei Ron Vance nebo i český rodák Sensei Robert Dobeš, který imigroval v roce 2004 s cílem cvičit tradiční karate u Sensei Nishiyamy. Společně vedou pravidelné tréninky v rámci NKI dojo v Los Angeles, kde jsme si byli také zacvičit.

Tyto příležitosti nás lákaly. Sejít se, zacvičit si společně, naučit se novému a přivézt vědomosti zpět a podělit se o ně – to vše zapadá do kréda naší Akademie, která je největším klubem tradičního karate v ČR.

Robin Bařák se pravidelně účastní cvičebních pobytů v Los Angeles a nápad, že letos by s sebou mohl vzít celý tým z naší Akademie, se rodil v rámci našeho letního karate campu 2017. Přípravy začaly už dlouho před odjezdem. Výběr letenek, zajištění ubytování, půjčení aut, domluvení termínu, kdy Sensei Avi Rokah bude v Los Angeles po celou dobu našeho pobytu a současně najít termín, který by vyhovoval zejména školním možnostem mladších členů týmu. To vše představovalo náročnou přípravu, která vyvrcholila naším odletem 1.3.2018 z polských Katowic, přes Frankfurt až do Los Angeles, které má časový posun -8 hodin. Po více než 28 hodinách cestování a jen pár hodinách od přistání letadla jsme vstoupili do dojo sensei Avi Rokah. Zřejmě jsme museli vypadat ještě hůře, než jsme se cítili, protože na závěr tréninku chyběly obvyklé zápasy s vysvětlením Sensei Avi Rokah, že Češi přijeli na trénink přímo z letiště. Pro nás to byl spíše test odhodlání než našich karate schopností, aspoň tedy pro tento večer.

Další dny už bylo vše jinak, síly jsme doplnili spánkem a vrhli jsme se rovnýma nohama na naše tréninky, které probíhaly jedno i dvoufázově dle daného dne. Trénink měl obvykle stejné složení, trénink základních technik, případně kata, nácviky kumite a na závěr volné zápasy. Vřelého přijetí se pak dočkal zejména Robin Bařák, který pravidelně každoročně přiletá do Los Angeles. Současně mu byl projeven velký respekt místními karatisty, kteří trvali na tom, že musí zaujmout čestné místo na začátku řady (určeno pro nejzkušenějšího studenta, který je v ten okamžik v dojo)  a vést nástup, který je rituálem na začátku a konci tréninku. Přitom řada studentů byla mnohem starších než Robin. Jejich vysvětlení první „mladí a škaredí“ až po tom „pěkní a staří“ jen dokreslovalo přátelský přístup.

Dle slov místních v Los Angeles prší 3 dny v roce. Nás zastihly hned 4 takové dny. Celkově na Los Angeles extrémně chladné počasí (cca 12-14 stupňů přes den) nám pro trénink maximálně vyhovovalo, kde místní se třásli zimou, my jsme si spíše užívali krásných jarních dnů.

Byli jsme první vyloženě klubovou výpravou v takovém počtu do dojo Sensei Avi Rokah. Výjezdy karatistů sem jsou spíše záležitostí celých národních reprezentací a i přes naše pokusy opakovaně vyvracet tento fakt jsme byli na sociálních sítích a dalších zdrojích uvedeni prostě jako „Czech national karate team“. O to více jsme byli hnaní touhou podat co nejlepší výkony a dobře reprezentovat nejen Zlín, ale také celou Českou republiku.

Setkali jsme se s mnoha karatisty vyšší technických stupňů, ale naši trenéři mohli vidět i práci se žáky a nechat se inspirovat novými postupy pro naši práci ve Zlíně. Mimo ryze sportovní stránky karate jsme také vstřebali něco z nedávného vývoje tradičního karate. Setkání se Sensei Robertem Dobešem se neslo v duchu vzpomínek na guru tradičního karate Sensei Nishiyamu a jeho odkaz. Respekt jsme potom byli vzdát přímo k hrobu Sensei Nishiyami položením kytice a pokloněním se tomuto mistru tradičního karate.

V sobotu, která byla jediným dnem, kdy bylo dojo zavřené jsme vyrazili do filmových studií Universal. Los Angeles je kromě centra karate jak známo i centrem filmového umění. Byla by škoda si pobyt nezpestřit tímto jedinečným zážitkem. Stejně tak nepsanou „podmínkou“ je fotografie se slavným nápisem „Hollywood“, která v našem albu také nesmí chybět a samozřejmě jsme ji nemohli pojmout jinak než karatisticky. Naše skupinka v kimonech při focení budila patřičný rozruch. A tak zastavovaly auta, turisté si nás fotili, zdravili nás (jedna posádka auta dokonce v českém jazyce). Na společné fotce jsme nakonec všichni. Kolemjdoucí muž, který musel mít nutně fotku s naší skupinou naoplátku vyfotil nás všechny. Nakonec se z něj vyklubal hnědý pásek v karate, který cvičí v Německu.

A proč máme vlastně tak málo fotek z tréninku samotného? Důvodem je jedna nejmenovaná hollywoodská hvězda, která je držitelem dvou Zlatých glóbů a také hnědého pásku v karate. Trénink karate bere vážně nejen pro udržení své kondice, ale i jako příležitost zdokonalit se pro potřeby filmů. Po přátelském přivítání s Robinem se hned ptal, jak dlouho budeme v dojo cvičit a následně se účastnil každého tréninku s námi, což byl důvod, proč jsme nechtěli na tréninku nic fotit. Prostě je lepší s hollywoodskou hvězdou zápasit a jednu mu pustit nebo schytat, než s ním mít fotku se strnulým úsměvem. Můžeme však potvrdit, že je skutečně dobrý herec, protože skvěle zahrál, že nás další den v kimonu opět rád vidí… 🙂

Všichni členové výpravy si kromě pár modřin odvážejí spoustu zážitků a zkušeností, které jsou pro jejich trénink karate nenahraditelné. Těšilo nás velmi přátelské přijetí studentů tradičního karate v Los Angeles. Ti brali příležitost zacvičit si s námi jako velkou výzvu a příjemnou změnu. Hlavně při zápasech kumite byly vidět značné rozdíly, co se týče stylu českých a amerických karatistů.

Členové našeho týmu si hradili náklady na celý pobyt z vlastních zdrojů. Výjimkou je jeden účastník, kterému se na pobytové stipendium složili partneři naší Akademie, kterým tímto velmi děkujeme.

Fotogalerie z cvičebního pobytu v USA

https://photos.app.goo.gl/1sHKs4vvmEQcwlE82