Jedno stříbro a třináctkrát bronz pro zlínské karate z Mistrovství Evropy WKTF a WTKU 2021!

V neděli 3.10. vyjely do polských Katowic hned dva autobusy. Jeden pro děti startující na Dětském evropském poháru (viz předchozí článek) a druhý, který vezl starší reprezentanty. Ti hájili barvy naší vlajky, se státním znakem na prsou, na nejvýznamnější akci letošního roku, a to Mistrovství Evropy. Jejich úspěchy by se daly jednoduše popsat dvěma slovy: bronzové žně.

Loňské mezinárodní soutěže byly z důvodu pandemie zrušeny, někteří závodníci se tak na ME utkali po téměř 2 letech.

Turnaj byl rozdělen do dvou dnů. Po pondělní aklimatizaci čekala závodníky úterní část Mistrovství Evropy WTKF a ve středu Mistrovství Evropy WTKU  – organizace zastřešující různé styly tradičního karate. Akce měla velmi dobrou podporu medií a přenášela ji například polská televize či řada sportovních kanálů.

Ze Zlína jeli Českou republiku reprezentovat: Tomáš Hájek, Ondřej Sabol, Michal Pavlík, Tereza Plášková, Petr Janík, Saša Šindel, Daniel Veselý a Hana Juráňová.

Na zlato jsme sice nedosáhli, pro české tradiční karate jsme však domů medaile dovezli a řada z nich putovala k nám do Zlína.

Zatímco v pvním závodním dni se podařilo získat bronzové medaile pouze v kumite týmech, druhý den už nám sedl o něco více:

Třetím místem se o milé překvapení postaral tým enbu Terky Pláškové s Ondrou Sabolem. Oba ukázali, že mají velký potenciál a věříme, že příště se bude dařit ještě o něco lépe.

O zajímavé zápasy a tedy i skvělou podívanou se postarali naši zkušení závodníci Dan Veselý, Saša Šindel a Petr Janík. Všichni tři museli obstát v těžkých zápasech a za to přišla i odměna v podobě bronzových medailí, kterou se každému z nich podařilo získat.

Prolomit bronzovou sklizeň se podařilo Haně Juráňové. Ta si po finálovém zápase na krk pověsila stříbrnou medaili v disciplíně fukugo.

První rok v seniorské kategorii a 2x bronz. Přesto, ale nemůžu říct, že bych byl maximálně spokojený. Některé výkony a zápasy byly lepší, no a některé zase horší. Ale tak to prostě je! Nové zkušenosti a neskutečná dávka motivace a odhodlání! Každopádně, já jedu dál a hodlám do toho pořádně šlápnout, ať to příští rok na Mistrovství světa pořádně lítá a cinknou i hezčí kovy!

uvedl Dan Veselý

Závody ale nejsou jen o závodnících, ale také o kvalitních rozhodčích. Tím bezpochyby byl i sensei Robin Bařák, který byl chválen napříč všemi státy za profesionálně zvládnutou úlohu hlavního rozhodčího na place. Být dobrým rozhodčím je náročná úloha a vyžaduje hluboké znalosti a porozumění pravidel stejně jako dobrou kondici. Především při kumite, kdy rozhodčí téměř zápasí společně se závodníky. Sensei k uplynulému turnaji řekl:

Česká republika měla jednu z nejdelších pauz z důvodu covid restrikcí. Závodníci z jiných států měli mnohem delší čas na přípravu, což nás stavělo do nevýhodné pozice. Jsem rád, že český lev, který je i logem Karate.cz, v srdci našich karatistů na místě znamenal více, než ztížené podmínky přípravy a mohli jsme vidět výkony našich karatistů, které se mohly měřit s těmi nejlepšími v Evropě a drtivá většina zlínských karatistů si domů veze minimálně jeden cenný kov.  Mrzelo mě jen nešťastné zranění Michala Pavlíka, který po své první medaili místo do bojů v rámci dalších závodních kategorii musel na nebytný zákrok. Jsem rád, že už je doma v pořádku a za pár týdnů se na něj opět můžeme těšit v tělocvičně. Pro závodní sezonu se připravíme ještě lépe a to zejména pro zápasy kumite, kde vidím v našem klubu obrovský potenciál.

dodal sensei Robin Bařák

Medailistům gratulujeme a všem závodníkům děkujeme za výbornou reprezentaci! Oss!

Podporují nás

Výsledky

Hana Juráňová (senior)

 • 2.místo Fukugo (WTKU)
 • 3.místo Kumite tým (WTKF)
 • 3.místo Kumite individual (WTKU)

Daniel Veselý (senior)

 • 3.místo Kumite tým (WTKF)
 • 3.místo Kumite tým (WTKU)

Saša Šindel (starší junior)

 • 3. místo Kumite tým (WTKF)
 • 3. místo Kumite (WTKU)

Petr Janík (starší junior)

 • 3.místo Fukugo (WTKU)
 • 3.místo Kumite tým (WTKU)

Ondřej Sabol (junior)

 • 3.místo Enbu (WTKU)
 • 3.místo Kumite tým (WTKF)
 • 3.místo Kumite tým (WTKU)

Michal Pavlík (junior)

 • 3.místo Kumite tým (WTKF)

Tereza Plášková (kadetka)

 • 3.místo Enbu (WTKU) – společně s Onrou Sabolem

Fotogalerie https://photos.app.goo.gl/m5yykRTRVBdZJwxu8

(za fotografie děkujeme Tereze Pláškové)