Máme novou trenérskou posilu!

Jiří Hegmon, Michal Pavlík a Tomáš Hájek úspěšně složili zkoušku na trenérskou třídu a rozšířili tak trenérský tým Akademie karate Zlín.

Zkouška na trenérskou licenci třídy C se konala v rámci trenérského kurzu 21.1. v prostorách Akademie karate Brno. Skládala se z písemné a následně pak ústní části, kde adepti na trenéry obhajovali svoji písemnou práci. Jirka a Tomáš ji zaměřili na metodickou výuku kata u dospělých a Michal na trénink a využití kopů v kumite. Zkušebním komisařem byl Radek Kleibl, 6.dan.

Stát se trenérem může být pro leckteré karatisty naprosto přirozeným krokem vývoje v jejich cestě tohoto krásného bojového umění. Předávat své dosavadní znalosti dalším generacím je jedna z nejušlechtilejších věcí, jakou může karatista vykonávat. Ovšem ne každý se vidí ve velké trenérské roli. Oním šlechetným gestem už je i to, když si karatisté tyto znalosti předávají mezi sebou a jsou tak všichni navzájem trenéry.

Když se ale karatista rozhodne stát se trenérem/učitelem, přibírá si sebou i vekou zodpovědnost. Už to není jen o něm, případně o něm a soupeři. Komunikuje se svými svěřenci, získává úctu a tvoří si autoritu, díky které pak utváří onu nám tak dobře známou atmosféru v dojo, která panuje s příchodem a přítomnosti trenéra. Bez trenérů hrozí v plné tělocvičně chaos. Trenér hodinu vede, v průběhu tréninku  někdy i mění předpřipravené plány, protože vnímá a dokáže odhadnout, jakým směrem by se daný trénink měl ubírat.

Tohle všechno, ale i daleko víc je však už velmi zkušený a téměř dokonalý trenér. Úspěšné vykonání zkoušky je jen první krok do neustále se nabalujících poznatků. Říká se, že v momentě, kdy začnete své karate učit, v ten moment se i vy stáváte znovu studentem a odhalujete karate do jeho hlubší podstaty.

Přejeme našim novým trenérům, aby se stali právě těmi trenéry, jakými by se stát chtěli. Oba se budou postupně zapojovat do vedené tréninků, jakmile budeme opět moci do pustit do dojo první karatisty.

Ještě jednou chlapům gratulujeme a těšíme se na nový vítr, který vnesou do našich tréninků!