Sensei Robin Bařák složil zkoušku na 6. dan
V sobotu 17. května 2025 složil hlavní trenér Akademie karate Zlín, Robin Bařák, zkoušku na mistrovský stupeň 6. dan tradičního karate.
V japonských bojových uměních představují mistrovské stupně černých pásků (dan) významné milníky na cestě karate. Ačkoliv všichni karatisté, kteří došli do úrovně černého pásku jej nosí a fyzicky na něm nenajdete žádný rozdíl, neznamená to, že mezi nimi neexistují rozdíly. Právě další mistrovské stupně dan tyto rozdíly určují – podobně jako mezi studenty rozlišují úroveň barevné pásky stupně kyu. U studentských stupňů kyu stupňů (barevných pásků) se přitom počítá opačně – začíná se vyšším číslem a směrem dolů se student přibližuje k černému pásku. U danů je to naopak: čím vyšší číslo, tím vyšší technický stupeň. Tak i mezi černými pásky zůstává zachována jasná hierarchie, která odráží nejen technickou vyspělost, ale také zkušenosti, porozumění a přínos pro cestu budó.
Zkouška proběhla v rámci mezinárodního semináře, který o víkendu vedl sensei Avi Rokah v polském Krakově. Semináře se zúčastnilo více než 240 karatistů z celé Evropy. Sensei Avi Rokah byl po dobu 31 let osobním studentem senseie Nishiyamy a právem je tak považován za jednoho z jeho nejbližších a nejrespektovanějších žáků.
Na konci sobotního dne následovala samotná zkouška. Trvala ještě dlouho poté, co tělocvičnu opustili všichni unavení karatisté. Zůstali jen ti, kdo skládali zkoušku, sensei Avi Rokah a – jak je u podobných událostí už tradicí – Robinův parťák Radek Januš, předseda České asociace tradičního karate.
Zkoušku obsahovala kromě prezentace kata Hangetsu i obhajobu písemné práce na téma „Soutěž je trénink a rozhodčí je sensei.“ Ve své práci se věnoval pohledu na soutěž jako na prostředek růstu, nikoli cíl. Práce zároveň obsahuje přehled nejčastějších problémů, které se při rozhodování na soutěžích objevují, a návrhy, jak by je měl správný rozhodčí rozpoznat, vyhodnotit a ideálně jim předejít. Dokument bude zároveň sloužit jako praktický manuál pro nové rozhodčí v tradičním karate. Zdůraznil roli rozhodčích, kteří by měli působit podobně jako sensei v dōjō – vnímat jednotlivé aspekty výkonu a správným hodnocením výkonu směřovat závodníka na jeho cestě karate dále.
„Zkoušku jsem dokončil až za zvuku klíčů a důrazného hlasu starší paní správcové, která nám připomněla, že už opravdu musíme opustit halu, protože jde domů,“ popisuje s úsměvem Robin Bařák. „Každý, kdo zná sensei Avi Rokah, ví, že je to pro něj typické. Plánovaný čas konce tréninku je pro něj většinou jen něco jako poločas. A když z jeho úst zazní ‚poslední cvičení‘, většina účastníků to bere spíš jako vtip – který navíc zaručuje jedinou věc: že ten den tento výrok ještě několikrát uslyšíte.
Vážím si toho, že jsem zkoušku složil právě u senseie Avi Rokaha, kterého považuji za svého mistra od smrti senseie Hidetaky Nishiyamy,“ říká Robin Bařák. „Na mé cestě karate je mým učitelem už od roku 2003, kdy jsem studoval u senseie Nishiyamy v hombu dōjō v Los Angeles a přespával jsem tehdy dōjō sensei Avi Rokah, v malé, skromně vybavené místnosti nad tělocvičnou.
Od senseie Rokaha jsem na zkoušce dostal cennou zpětnou vazbu ke své kata, kterou teď budu muset zapracovat do dalšího tréninku.
Poslední zkoušky jsem skládal před devíti lety a teď jsem cítil, že nastal ten správný čas. Nebylo to tak, že bych si předsevzal dosáhnout vysokého technického stupně – přišlo to spíš přirozeně, jako další krok na mé cestě karate,“ uzavírá Robin Bařák. Chtěl bych poděkovat své manželce Míši za její podporu a trpělivost. Velké díky patří i všem mladým a nadějným karatistům – právě oni mě svým vlastními výkony neustále motivují, abych i já byl ještě lepší a měl se stále co naučit.“
Za skvělou organizaci celého semináře patří poděkování také Polskému svazu tradičního karate a pořádajícímu klubu Karate Kraków v čele s Rafałem Wajdou.
Gratulujeme sensei Robinu Bařákovi k tomuto významnému úspěchu, který představuje nejen důležitý milník na jeho osobní cestě karate, ale zároveň slouží jako inspirace pro řadu karatistů napříč Českou republikou.