Zlínští karatisté na VIII. Světovém poháru v tradičním karate

V centru japonských bojových umění a sportu „Dojo – Stara Wies“ (Polsko) se dne 6. června 2015 konal VIII. ročník Světového poháru v tradičním karate ORLEN 2015. Tohoto prestižního turnaje se zúčastnili nejlepší karatisté z celého světa dle nominace národních svazů a následného výběru Světové federace tradičního karate (WTKF).

O cennou trofej bojovali zástupci Kanady, Brazílie, USA, Argentiny, Ruska, Německa, České republiky, Turkmenistánu, Ukrajiny, Arménie a Polska. Českou republiku zastupoval Vojtěch Slíva (TJ Tesla Brno) a trenérka naší Akademie Hana Juráňová. Nominaci rozhodčího za Českou republiku získal hlavní trenér Akademie Robin Bařák, který je držitelem licence mezinárodního rozhodčího. Českou výpravu na místě doplnil také trenér statní reprezentace Radek Kleibl a předseda České asociace tradičního karate (ČATK) Radek Januš.

Čestným patronem této jedinečné akce byl Lech Walesa, bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír. Pan Lech Walesa byl na akci také přítomen a tak měl Robin Bařák tu čest potřást si rukou s touto velkou osobností spojenou s pádem železné opony v Polsku.

Hana Juráňová se po prvních eliminacích v sestavách Kitei dostala mezi 8 závodnic, které vystartovaly v hlavní soutěži o Světový pohár.

První částí náročného turnaje byla dvě základní kola Kitei. V prvním kole se Hana potkala se závodnicí z Ukrajiny, které podlehla. V druhém kole si zlepšila chuť, když porazila zkušenější závodnici z Německa. Tato výhra znamenala automatický postup do dalších kol. V nich Hana opět díky losu narazila na Ukrajinskou závodnici, které podlehla ve vyrovnaném kole 2:3 na praporky. Tato prohra byla cestou k volnému zápasu (kumite), kde Hana změřila své síly se závodnicí z Ruska. Této závodnici se povedlo skórovat technikou Haito a získat tak Wazari. Tím skončila Hančina cesta za ziskem Světového poháru.

Vojtěch Slíva byl také úspěšný, když se z eliminace Kitei dostal mezi 8 nejlepších, kde se mu dařilo i v prvních kolech závodu. Porazil závodníka z Argentiny na praporky 4:1. V dalším zápase proti Kanaďanovi však utrpěl krvácející zranění a verdikt lékaře zněl jasně „Doktor stop“. Tento verdikt rozhodčího-lékaře znamená, že daný závodník již nemůže pokračovat v zápase.

„Oba naši reprezentanti předvedli kvalitní a vyrovnaný výkon. Rozhodně v konkurenci nejlepších světových závodníků nepatřili za outsidery, ba naopak. V obou případech jejich cesta turnajem skončila těsně před branou semifinále, tedy bojem 4 nejlepších.“ Zhodnotil jejich výkony Robin Bařák. Na toto hodnocení měl jistě právo. Byl to právě on, který byl jedním z nejčastěji obsazovaných rohových rozhodčích celého turnaje a měl tak možnost rozhodovat celý závod včetně finále. Na otázku proč tomu tak bylo odpověděl s úsměvem na tváři „Byl jsem jednoznačně nejmladším rozhodčím turnaje, určitě mi chtěli dát šanci nasbírat zkušenosti, nic jiného v tom určitě nebylo:)“

Ve finálovém zápase žen porazila Maria Depta (Polsko)  svou soupeřku Margaret Zabrocka (Polsko) a získala Světový pohár 2015 v kategorii žen. V boji o třetí místo vyhrála Natalia Tsarova (Rusko), když zdolala Kristinu Schevchenko (Ukrajina). 5-9. místo: Michelle Cassia – Brazílie, Zuhrazhan Dzumabayeva – Turkmenistan, Marina Evans – Kanada, Juráňová Hana – Česká republika, Kathrin Hubatsch – Německo.

Ještě větší emoce doprovázely finále mužů, kde se opět potkali dva zástupci z Polska. Finálový zápas byl po dvou kolech nerozhodně 0:0. Ve třetím kole zvítězil Damian Stasiak a získal tak Světový pohár 2015 v kategorii mužů.

V zápase o 3. místo zvítězil Vladimir Pucha z Ukrajiny, když porazil Ronaldie Rodriguese z Brazílie. 5-12. místo obsadili: Donald Crowe – Kanada, Andrej Demler – Německo, Tigran Gevorgyan – Arménie, Diyar Hojayev – Turkmenistán, Claudio Alejandro Jurado – Argentina, Kirill Kuzmin – Rusko, Vojtech Sliva – v Česká republika a Marcus Wenner – USA.

Mezi diváky Světového poháru byli také mistři jednotlivých stylů karate. Za Japan Karate Association (JKA) byl pan Toshihiro Mori – výkonný ředitel. Své zástupce měla také Světová Koshiki Karatedo federace (WKKF) v podobě pana Masayuki Kukan Hisataka – zakladatele a prezidenta této organizace.

Speciálními hosty z Okinawy byli: Tetsuhiro Hokama Dan Sensei 10, Mituhiro Fukuji, Nae Furugen, Nobuhiko Oshiro. Z Japonska dorazil také Chiyomaro Shimoda – legendární, první japonský karate instruktor v Polsku a Hidemaro Shimoda od společnosti Polsko-japonské přátelství v Tokiu.