Zlínští karatisté vybojovali zlato a bronz na Světovém poháru v Ženevě!

Mezinárodní federace tradičního karate ITKF, sídlící ve Švýcarsku, pořádala uplynulý víkend Mistrovství světa v tradičním karate, které se konalo v Ženevě. Soutěž probíhala v pátek 24.10. a sobotu 25.10.2014, kde se o titul Mistrů světa v tradičním karate utkali karatisté v kategorii kadetů, juniorů a seniorů. Neděle 26.10.2014 pak byla věnována Světovému poháru dětí s podtitulem “Children for peace”.  Jedná se o prestižní soutěž, která se koná jednou ročně v různých zemích světa.

Uplynulý víkend se tak do Ženevy sjely teamy národních reprezentací a zástupců svazů z celkem 24 zemí světa s celkem 300 závodníky v kategoriích určených pro juniory a seniory. Své zastoupení na této vrcholné akci měly tyto  země: Česká republika, Polsko, USA, Velká Británie, Rusko, Německo, Arménie, Izrael, Kanada, Brazílie, Uruguay, Švýcarsko, Francie, Tunis, Venezuela, Japonsko, Turkmenistán, Uzbekistán, Litva, Lotyšsko, Ukrajina, Moldávie, Itálie a Slovinsko.

Mistrovství světa se jako člen státní reprezentace účastnil také zlínský závodník Jindřich Mašláň, který startoval v kategorii kata (sestav) do 21 let, kde se mu i přes pěkný výkon nepodařilo postoupit do semifinálové osmičky nejlepších. V kategorii kumite (volný zápas) do 21 let určil Jindrovi los hned v prvním kole favorizovaného polského závodníka Michala Sowu, který je také držitelem několika titulů z Evropských pohárů v dětských kategoriích. Jindřich Mašláň prokázal, že i takto úspěšného soupeře lze porazit a na jedno wazary jej poslal ven ze hry o mistrovský titul. V druhém kole Jindra dostal celkového vítěze této kategorie Davida Rojowského, který se následně pavoukem probojoval až k titulu Mistra světa v kumite do 21let. Jindřich Mašláň tak v tabulkách zaujal nebodované 5. – 8. místo. “Pro Jindru to byl jeho první reprezentační start, ale už teď je jasné, že má obrovský potenciál do budoucna a bude záležet jen na něm a jeho odhodlání, jak dalece jej využije.” uvedl Radoslav Januš – trenér statní reprezentace ČR. “Čeští karatisté se celkově na tomto Mistrovství světa neztratili a potvrdili svůj výkonnostní nárůst ziskem 8 bronzových a jedné stříbrné medaile v kata teamu. Letos jsem se nepodílel jako trenér reprezentace na jejich přípravě a o to více jsem měl možnost porovnat jejich zlepšení oproti loňskému roku.” uvedl Robin Bařák, který byl jedním z rozhodčích na tomto šampionátu.  

V neděli 26.10.2014 přes 400 dětí porovnalo své výkony v rámci nedělní soutěže s názvem Světový pohár dětí “Children for peace”. Součástí otevírací ceremonie, byla ukázka karate izraelského teamu složeného z arabských a židovských dětí. Stejně tak jsme byli svědky ukázky karate v podání  teamu složeného z ukrajinských a ruských karatistů. Děti soutěžily rozdělené do věkových a výkonnostních kategorií dle barev pásků. Zlínské karatisty na místě zastupovali Jáchym Prokop, Ondřej Sabol, Aneta Zelinová, Michal Pavlík, Matěj Peca, Martin Pavlík, Dominik Zelina, Luisa Prokopová a Mikuláš Přecechtěl. Dětem se i přes velkou konkurenci dařilo postupovat v jednotlivých kategoriích do dalších kol, kde však dříve či později našli své přemožitele. Už dopolední část však přinesla první cenný kov pro ČR a také zlínskou Akademii a to bronzovou medaili pro Luisu Prokopovou v kategorii Group C – 6.-4. kyu, ale také zásadní informaci o tom, že zlínský závodník Mikuláš Přecechtěl postupuje do odpoledního finále, kde se o zlato ze Světového poháru dětí utká s Karolem Piotrowskim, jehož trenérem je Pawel Janusz – aktuální Mistr světa v kategorii Kata seniorů nad 21 let.  Odpolední finále pak přineslo historicky první zlato pro ČR z dětského světového poháru, když Mikuláš Přecechtěl předvedl perfektní kata a jednoznačně přesvědčil rozhodčí, ale také přítomné diváky o tom, že nejcennější kov v kategorii Group B – 9.-7.kyu oprávněně putuje do Zlína.

“Měl jsem velkou radost z jednotlivých výkonů všech našich dětí a také Jindry Mašláně. Samozřejmě také z medailí, které zaslouženě vybojovala Luisa Prokopová a Mikuláš Přecechtěl. Vím, že oba medailisté do svého tréninku dávají vše. Bylo mi ctí jim poblahopřát, ale také předat moudro, které jsem vždy dostával od svého sensei (trenéra) já: Být vítězem je krásné, ale platí to pouze pro tento okamžik, kdy se stáváte šampionem, je potřeba si tento okamžik uvnitř sebe užít, ale další den musíte opět vzít kimono do ruky a jít do dojo, protože závody nejsou cílem toho, co děláme. Cílem toho, co děláme, je neustále se zlepšovat v našem karate. Když budete schopni se neustále zlepšovat, máte šanci, že se okamžik vítězství bude opakovat.” uvedl Robin Bařák – hlavní trenér Akademie. Kromě zlínských dětí se podařilo v rámci Světového poháru dětí získat ještě bronzovou medaili pro ČR Natálii Novákové z KTK Tábor.

Na závěr je potřeba poděkovat všem, kteří se podíleli na organizační části celého Mistrovství světa 2014 v podobě českého realizačního teamu, který zaštiťoval část technického zázemí celého šampionátu. Velké poděkování patří předsedovi České asociace tradičního karate panu Radku Janušovi, který zajistil jedinečné podmínky našim závodníkům. Zároveň si velké poděkování zaslouží Andrea Verbíková a Jana Lysoňková, které byly zodpovědné za výjezd dětské části reprezentace ČR a na místě působily v podobě trenérů dětské reprezentace.

Výsledky

1. místo Mikuláš Přecechtěl (Kata Group B  9.-7.kyu)
3. místo Luisa Prokopová (Kata Group C 6.-4. kyu)

Gratulujeme!

 

Fotogalerie

Mistrovství světa ITKF – Ženeva 2014