Karate pro dospělé

89

cvičících dospělých

Trénink tradičního karate pro dospělé 15 – 55 let (muži i ženy).

Přínos pro dospělé

S tréninkem můžete začít v jakémkoliv věku bez ohledu na Vaše pohlaví nebo aktuální fyzickou zdatnost. Výhodou je, že karate jde aktivně cvičit i v pokročilém věku. Proto jej dnes praktikují všechny věkové skupiny – děti, teenageři, dospělí i lidé v důchodovém věku.

Trénink karate totiž není fyzicky náročný jako jiné bojové a úpolové sporty. Pro vykonání většiny účinných technik Vám stačí velice krátký okamžik a tedy i Vaše tělo není trénováno k vytrvalostnímu výkonu.V karate jde hlavně o zkušenosti a o správné využití fyziky ve svůj prospěch, které jsou daleko důležitější než síla nebo rychlost. To je základ celého tradičního karate. Princip účinné techniky v karate je totiž založen na využití váhy celého těla do úderu. Díky tomu je každý váš úder velice silný, i když sami nemáte postavu Schwarzeneggera. I proto můžete v karate vidět, jak o dvacet let starší instruktor s ladností porazí rychlejšího a silnějšího protivníka.

Bojím se, že trénink nezvládnu

Často se nám stává, že lidé k nám přichází na trénink s obavou, že nebudou schopni cvičit karate. Tvrdí nám, že nemají dostatečnou výdrž, jsou slabí atd.

Jak jsme psali výše, u karate nejde ani tak o fyzickou zdatnost, ale o zkušenosti a preciznost při provedení chvatu. Proto nejsou tréninky fyzicky náročné a zvládne je skutečně každý. I Vy!

Co dělat, když nejsem dostatečně ohebný / ohebná?

Velké procento karatistů, kteří začnou cvičit v pozdějším věku, už nikdy neprovedou kop na hlavu a přesto je to v tréninku nelimituje. Řadu technik zvládne každý z nás bez jakékoliv speciální gymnastické průpravy. A hlavně – na trénincích tradičního karate se budete učit vykonávat údery, kopy a kryty, které jsou pro vás reálné. U nás platí, že intenzitu tréninku si určujte sami. Proto nečekejte, že přijdete na první lekci a trenér po vás bude chtít, abyste hned prováděli kopy na hlavu s výskokem. Toto je mylná představa.
Díky našemu odborně vedenému tréninku budete účinně procvičovat celé tělo a rovnoměrně jej zatěžovat. A když budete na sobě pracovat, časem se k těmto specializovaným technikám také dopracujete.

Jak vypadá trénink karate?

Trénink vždy začíná aktivačními cviky pro zahřátí těla, rozcvičkou, průpravnou částí, výkonnostní části a končí závěrečným strečinkem. Trenér Vám předvede vybranou techniku a vysvětlí její použití. Poradí, jak správně pracovat s dechem. Pomůže Vám zkoordinovat vaše tělo do ideální výchozí polohy, která zaručí maximální účinnost procvičované techniky. Zodpoví Vaše případné dotazy. Pokročilejším cvičencům řekne, na co se mají zaměřit a počítáním dává pokyny všem účastníkům lekce k vykonávání zvolené techniky. V průběhu celého tréninku Vás opravuje a směřuje Vás k tomu, abyste se naučili techniku nejenom správně provádět, ale abyste i pochopili, v jakých situacích je vhodné ji použít.

Tréninky se vždy skládají z nácviku základních technik. Nejdříve se učíte provádět tréninku samostatně. Provádíte tzv. nácvik úderů do vzduchu. Během tohoto procesu Vás trenér opravuje a řekne Vám, co děláte dobře a nebo špatně. Poté se učíte údery aplikovat na tzv. lapy (terče používané na karatistické kopy a údery rukama). Jakmile se naučíte bezpečně provádět techniku na neživý terč, vyzkoušíte si provedení techniky i ve dvojicích.

Trenér Vám opět názorně ukáže daný nácvik a vysvětlí jeho provedení na protivníkovi. Pak jste na řadě Vy. Vaším cílem je v rámci tohoto kroku zvyknout si na fyzický kontakt s protivníkem a naučit se na něj aplikovat jeden předem určený útok, zatímco se protivník bude bránit opět pomocí předem stanovené obrany. Musíte si totiž sami na vlastní kůži vyzkoušet, jak se máte zachovat v situaci, která vás může potkat kdykoliv v běžném životě.

(Ne)bezpečné karate

Pokročilejší formou cvičení jsou pak situace, kdy se protivník již může normálně bránit i útočit. Při tomto nácviku se snažíte využít osvojené kopy a chvaty ke zneškodnění protivníka. Techniky jsou prováděny na přesnou vzdálenost a nedochází při nich k úderu do těla. Techniku jste schopni natolik kontrolovat, že ani nečekaná změna vzdálenosti nebo pohyb soupeře nevede k jeho zranění. Tato forma nácviku se však využívá až po několika měsících usilovného tréninku u nás v dojo (tělocvičně). Nemusíte se bát, že byste chodili z tréninku s modřinami a oděrkami.

Pásky v karate

Po zvládnutí jednotlivých částí tréninku cvičenci skládají zkoušky v karate. Po úspěšném absolvování obdrží barevné pásy, které představují výkonnostní stupeň daného cvičence. Pásky mají velký motivační význam, ale pro řadu lidí představují pouze součást jejich přirozeného vývoje tréninku a utvrzení, že jejich trénink směřuje správným směrem. Zkoušky provádíme v naší tělocvičně ve Zlíně.

Sportovní aspekt a strečink

Při tréninku ctíme obecné principy pedagogiky sportu a aplikujeme je i při výcviku svých svěřenců. Všechny cvičence rozřazuje dle věku a schopností do skupin, abychom se mohli plně soustředit na motorický rozvoj každého jedince s ohledem na jeho aktuální věk a dovednosti.

Sebeobrana

Tréninkem tradičního karate se naučíte intuitivně reagovat na útok soupeře. Tato reakce je spontánní. Právě tohle je odlišuje trénink tradičního karate od klasických kurzů sebeobrany, na kterých se učíte pouze to, že na útok číslo 1, provedeme obranu č. 1. V reálné situaci, když jste pod stresem, není čas přemýšlet nad tím, jakou obranu máte zvolit. Tělo musí provést obranu podvědomě. Zasáhnout soupeře ve správný čas a na správné místo. Dříve, než stihne protivník zahájit útok a získat nějakou zásadní výhodu v boji. Vybudování dokonalého obranného návyku je sice záležitost na několik let tréninku. Ale pokud budete pravidelně trénovat, šance, že v dané situaci správně zareagujete a ubráníte se útočníkovi, je mnohem vyšší.

Karate cvičíte několik let proto, abyste v onu osudovou chvíli uspěli. Když za celý život nebudete muset karate využít, zvítězili jste.

Fotogalerie

Co řekli o karate pro dospělé

Karate je pro mě nejen sport,ale i životní styl. Ovlivňuje mé myšlení, zvyšuje zájem o zdravé stravování a učí mě poslouchat své tělo. Kromě pravidelného pohybu zvyšuje sebevědomí a přináší sebedůvěru. V dojo se cítím sama sebou.

Díky karate je mé tělo v kondici, mám vyšší sebevědomí a nepodléhám stresovým situacím. Karate mě také naučilo soustředit se a mít čistou mysl. Po tréninku se cítím vždy pozitivně naladěný.

Karate je pro mne především cesta. Může to znít jako klišé starých mistrů. Po chvíli přemýšlení však zjistíte, že není mnoho slov, které by tak dokonale vystihly filozofii tohoto bojového umění. Stejně jako se připravuji na cestu, musím se připravit na karate. Zvolím cíl pro dnešní den, rozložím si síly, určím strategii a jdu.

Pod vlivem akčních filmů jsem chtěla chodit na karate už od malička. Ale splnila jsem si to až o dost později. Jde nejen o sebeobranu a fyzické cvičení, ale o celkovou práci sám na sobě. Zpevňujete nejen tělo, ale i ducha. A to vše v báječném kolektivu.

ZAČNĚTE S TRÉNINKEM KARATE! REZERVUJTE SI VOLNÉ MÍSTO JEŠTĚ DNES