Výsledky: Karatisté ze Zlína přivezli 10 mistrovských titulů z Mistrovství České republiky 2021!

V sobotu 4.12. se v Brně konalo Mistrovství České republiky v tradičním karate. Byl to závěrečný turnaj závodní karatistické sezóny 2021.

Zlínský klub vyslal 18 závodníků, aby reprezentovali klubové barvy. Počet zlínských účastníků byl bohužel slabší než předchozí roky i tak ale naši bojovníci nepřijeli s prázdnou. Závody začaly jako vždy v 10 hodin a už tradičně závodili ráno kadeti, junioři a senioři a odpoledne, po společném zahajovacím nástupu, cvičily děti. Zlínská Akademie měla zastoupení také v řadách rozhodčích, stejně tak jako fanoušků na tribuně, jimiž byli především rodiče a blízcí zúčastněných karatistů. Kvůli karanténě se bohužel nemohl zúčastnit náš sensei Robin Bařák.

Zlatými výkony a tedy titulem mistra republiky, z řad dětí, se mohou pyšnit Štěpán Klimánek, Gita Toboláková a Ondřej Filip. Mezi staršími karatisty, pak své kategorie ovládli Ondřej Sabol, Saša Šindel, Daniel Veselý a Hana Juráňová. Těsně pod zlatou příčkou a tedy se stříbrnou medailí odjela Lucie Dědičíková a bronzové medaile posbírali Eva Lysoňková, Tereza Plášková, Eliška Filipová, Petr Janík a Pavel Janeka.

Na medailové příčky nedosáhli, ale velmi pěkné výkony předvedli Petra Kotolanová, Adéla Exelová, Lucie Perutková, Štěpán Janeka a Tobiáš Vacek.

Celkem jsme ze závodů dovezli 7 bronzových medailí, 5 stříbrných medailí a 10 titulů mistra ČR.

Děkujeme karatistům za skvělou reprezentaci a všem medailistům gratulujeme!

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/zaUjwtGMVv8sUbpz8

Výsledky

Kata žáci-žačky A
UmístněníJménoPřijmení
1ŠtěpánKlimánek
Kata žáci B (9.- 7. kyu)
UmístněníJménoPřijmení
2OndřejFilip
Kata žákyně D (9.- 7. kyu)
UmístněníJménoPřijmení
1GitaToboláková
2LucieDědičíková
3EliškaFilipová
Kata kadeti + mladší junioři (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
1OndřejSabol
Kata senioři a starší junioři (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
1SašaŠindel
3DanielVeselý
Kata seniorky a starší juniorky (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
1HanaJuráňová
Kata senioři B
UmístněníJménoPřijmení
3PavelJaneka
Kumite Kogo kadeti + mladší junioři (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
1OndřejSabol
Kumite Kogo kadetky + mladší juniorky (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
3EvaLysoňková
3TerezaPlášková
Kumite senioři a starší junioři (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
2DanielVeselý
3PetrJaník
4SašaŠindel
Kumite seniorky B, seniorky a starší juniorky (3.kyu – dan)
UmístněníJménoPřijmení
2HanaJuráňová
Kumite Kihon ippon žáci-žákyně A
UmístněníJménoPřijmení
1ŠtěpánKlimánek
Kumite Kihon ippon žáci B (9.- 7.kyu)
UmístněníJménoPřijmení
1OndřejFilip
Fukugo senioři, starší junioři
UmístněníJménoPřijmení
1DanielVeselý
2SašaŠindel
3PetrJaník
Fukugo seniorky, starší juniorky
UmístněníJménoPřijmení
1HanaJuráňová

Trenéři Marek Čechák a Daniel Veselý složili zkoušky na 2. dan (černý pás)

V nedělní dopoledne 21.11. úspěšně složili trenéři Marek Čechák a Daniel Veselý zkoušky na 2. dan (černý pás).  Stejně jako žákovské stupně (kyu) jsou rozděleny od 9. kyu – bílý pás a až po 1. kyu hnědý pás, tak také mistrovské stupně (dan) mají 9 stupňů, které jsou počítány od nejnižšího, tedy od 1. danu (první černý pás), až po 9. dan (nejvyšší technický stupeň).

Zkušební komise byla složena ze tří komisařů, a to Radka Januše, 5. dan, Radka Kleibla, 5. dan a Robina Bařáka, 5.dan. V rámci zkoušek musí každý adept na černý pás prokázat znalosti všech základních technik a schopnosti jejich provedení s maximálním nasazením a silou. Zkoušky se skládají z kata, kihonu a kumite. Oproti zkouškám na 1. dan je po adeptech na 2. dan vyžadována větší schopnost návaznosti techniky, vnitřní práce svalů těla a jejich aplikování při technikách.

„Zkoušky na jednotlivé černé pásky se vždy konají s mnohaletým odstupem od předchozích. Marek čekal od zkoušek na první černý pásek 5 let a Dan 4 roky. Zajímavé bylo porovnání obou výkonu na zkouškách, kdy Marek prezentoval, vzhledem k velkému věkovému odstupu do Dana, vyzrálost. Zatímco Dan, jako aktivní státní reprezentant, dravost. O to zajímavější byla část zkoušky, kdy oba vzájemně zápasili. Osobně jsem moc rád, že jsem mohl oběma na konci zkoušky pogratulovat k dalšímu velkému kroku na jejich cestě karate, který odráží jejich vytrvání a nasazení při tréninku v dojo.“

řekl o výkonu našich trenérů sensei Robin Bařák

Marku a Dane, ještě jednou gratulujeme!

Výsledky: 30 medailí pro Zlín na 2.kole Národního poháru ČATK 2021 v Luhačovicích

V sobotu 6.11. proběhlo v hale Radostova v Luhačovicích 2.kolo Národního poháru v tradičním karate. Akademie karate Zlín byla pro tento turnaj hlavním pořadatelem.

Více

Jaký byl: Seminář s Toru Shimoji sensei

Poprvé v historii zavítal do České republiky sensei Toru Shimoji. Na pozvání k nám přijel odvést víkendový seminář a předat část svých znalostí, a rozhodně to nebyla nuda! První ale něco o sensei:

Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii Kata. Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. V současné době Shimoji vlastní a provozuje dojo Jinsendo Karate v Smyrně v GA.

Seminář proběhl v Luhačovicích a byl rozdělen do čtyř cvičebních bloků rozložených do soboty a neděle. Pro instruktory a trenéry byla také možnost zůčastnit se ještě pondělní části v dojo Akademie karate Brno.

Celý seminář sensei velmi zdůrazňoval důležitost kontrolování pohybu, především pro prevenci zranění kloubů. Všechny tréninky byly výborně metodicky vedeny a seminář utíkal opravdu rychle. Panovala pozitivní a soustředěná atmosféra a u všech účastníků byla vidět vděčnost, jelikož se mohli po dvou letech zúčastnit semináře nejen v online formě. Sensei Shimoji také velmi chválil přístup českých karatistů, hlavně při cvičení, které vyžadovalo maximální pozornost.

Zacvičit si ze Zlína přijelo 16 karatistů, včetně našich trenérů v čele se sensei Robinem Bařákem. Jedním z nejmladších účastníků byla zlínská karatistka Agáta Hujíková, která se na celé sobotní dopoledne stala sparring partnerem Toru Shimoji sensei a věříme, že si z toho zážitku odnesla nejen pěkné památeční fotky, ale také velkou zkušenost.

Děkujeme Toru Shimoji sensei za výborný seminář a doufáme, že do České republiky nepřijel naposledy. Oss!

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/xFcCd7ife8qGU4dm7

Jedno stříbro a třináctkrát bronz pro zlínské karate z Mistrovství Evropy WKTF a WTKU 2021!

V neděli 3.10. vyjely do polských Katowic hned dva autobusy. Jeden pro děti startující na Dětském evropském poháru (viz předchozí článek) a druhý, který vezl starší reprezentanty. Ti hájili barvy naší vlajky, se státním znakem na prsou, na nejvýznamnější akci letošního roku, a to Mistrovství Evropy. Jejich úspěchy by se daly jednoduše popsat dvěma slovy: bronzové žně.

Více

Dětský evropský pohár WTKU a dvakrát bronz pro zlínské karatisty!

V neděli 3.10. vyjel tým dětí z Akademie karate Zlín na Dětský evropský pohár, který se konal v polských Katowicích. Turnaj proběhl následující den v pondělí a do Zlína putovali hned 2 bronzové medaile!

Více

Výsledky: 31 medailí pro Zlín na 1.kole Národního poháru ČATK 2021 v Brně

V sobotu 11. září proběhlo na Hale míčových sportů Masarykovy univerzity v Brně 1. kolo Národního poháru v tradičním karate. Hlavním rozhodčím turnaje byl sensei Robin Bařák, 5.dan.

Více

Trenér Robin Bařák se účastnil mezinárodního školení instruktorů Gasshuku 2021 společně s více než 350 karatisty.

V termínu 2.-5.9.2021 probíhalo v polském městě Zakopane mezinárodní seminář instruktorů, kterého se účastnilo přes 350 karatistů. Na místě nechyběli ani hlavní trenér naší akademie Robin Bařák, který se akce účastnil v rámci oficiální české výpravy Karate.cz společně s Radkem Janušem (předseda Karate.cz) a Danou Hradskou (vedoucí sportovního úseku Karate.cz).

Pro české tradiční karate byla akce o to prestižnější, že historicky poprvé na Polském Gasshuku byl jedním z instruktorů Čech, a to předseda Karate.cz Radek Januš, 5. dan. Dále na této akci učili Józef Rączka, 6. dan (Polsko); Aleksandar Simic, 7. dan (Srbsko) a Krzysztof Neugebauer, 6. dan (Polsko).

Kromě školení instruktorů probíhalo souběžně také školení rozhodčích na blížící se Mistrovství Evropy, které se bude konat už 3.–6.10.2021 v Katovicích, kde kromě soutěže jednotlivých světových federací tradičního karate (World budo karate association, World traditional karate federation, World fudokan federation) bude na závěr probíhat také sjednocená soutěž všech těchto svazů pod záštitou platformy Světové unie tradičního karate.

Robin Bařák, jako jeden z nejzkušenějších českých rozhodčích, společně se srbským rozhodčím Aleksandrem Simicem a polským rozhodčím Andrejem Olechem na místě diskutovali rozdíly pravidel jednotlivých světových federací se snahou najít sjednocení právě pro závěrečný turnaj Světové unie tradičního karate.

Účast na školení byla pro Robin Bařáka nezbytná pro udržení nejvyšší licence třída A mezinárodního rozhodčího a to již v rámci dvou světových federací tradičního karate WTKF a WTKU. Tímto mu srdečně gratulujeme. Školení kromě Polska probíhalo současně také v Rumunsku, Litvě a bylo také online vysíláno do zbytku Evropy.

Za čtyři dny jsme odcvičili celkem 18 hodin tréninku v kvalitním zázemí olympijského přípravného střediska, kde se celé Gasshuku odehrávalo. Pro tělo to byl značný šok. Všichni víme, že dlouhodobé uzavření tělocvičen a omezení možnosti účastnit se tréninků nám fyzicky velmi uškodilo. Jsem rád, že se tato akce uskutečnila a já si mohl opět sáhnout na pomyslné dno sil, abych se do Zlína vracel vyčerpán, ale plný nových znalostí, které můžu na tréninku předávat našim karatistům.

uvedl Robin Bařák

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/dDvdgMcYDT5AVCwQ6

Výsledky: Přivezli jsme 32 medailí z Krajského kola Zlínského kraje v tradičním karate

Konečně jsme se dočkali a po roce a půl od posledních závodů, jsme v sobotu 26. června změřili své síly na závodním tatami. Více

Fotogalerie: Zkoušky na žluté pásky

V uplynulém týdnu se konaly zkoušky na 8.kyu. Zkoušky probíhaly vždy v čase klasického tréninku a zkoušení tak mohli ještě před začátkem prázdnin „vybarvit“ své pásky do žluta. Více