Jaký byl: Trénink se senseiem Toru Shimojim v našem dojo

V úterý 5.12. se v dojo Akademie karate Zlín konaly dva speciální tréninky pod vedením senseie Toru Shimojiho z Atlanty, který patřil k nejlepším studentům senseie Nishiyami v jeho dojo v Los Angeles. Karatisté ve Zlíně tak mohli vidět tradiční karate na té nejvyšší úrovni – karate v podání Toru Shimojiho vypadá jako velmi jednoduchá věc. Je to však způsobeno tím, že sensei dokonale ovládá své tělo a jím prováděné techniky jsou tak naprosto precizní.

Sensei Shimoji učil ve zlínském dojo v rámci cesty po České republice, kdy navštívil a vedl tréninky v různých klubech po celé zemi. První trénink od 18:00 do 19:00 byl určen pro část hnědých a černé pásky, trénink od 19:15 do 20:15 navštívila druhá část hnědých pásků a také oranžové, zelené a modré pásky ze skupiny dospělých. Těchto tréninků se zúčastnilo více než 60 karatistů Akademie karate Zlín.

Obě dvě hodiny proběhly v příjemné atmosféře a bylo vidět maximální nasazení ze strany všech účastníků. Tréninky byly zaměřeny primárně na práci svalů při vykonávání technik. Skupina pokročilých ocenila především detailní nácvik kopu ushiro geri, který si mohli karatisté natrénovat při cvičení ve dvojicích. Na tréninku barevných pásků se pak všechny senseiem vysvětlované principy trénovaly v kata Heian Shodan. Sensei také kladl důraz na používání co možná nejmenšího množství pohybů během vykonávání technik.

Sensei Shimoji byl potěšen velmi dobrou úrovní zlínských karatistů a jak sám uvedl po skončení tréninku, bylo pro něj potěšením ve zlínském dojo tréninky vést. Na konci tréninku tak mohli všichni karatisté odcházet s dobrým pocitem. Děkujeme senseii Shimojimu za možnost trénovat pod jeho vedením. Na příštím semináři se senseiem Shimojim karatisté Akademie karate Zlín rozhodně nebudou chybět,

O senseii Toru Shimojim:

Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii kata.

Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. V současné době sensei Shimoji vlastní a provozuje dojo Jinsendo Karate v Smyrně.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/jUmDZuscVkuE99zn8

Foto: Tereza Plášková

Výsledky: Mikulášský turnaj 2023

V sobotu 2.12.2023 se v dojo Akademie karate Zlín konal již 7. ročník tradičního a neformálního Mikulášského turnaje. Těchto závodů se účastnilo celkem 114 karatistů od nováčků až po ty nejpokročilejší děti s hnědými pásky a závodilo se tradičně na 2 tatami (zápasiště). Pro nováčky, kteří letos začali cvičit karate, se jednalo o první závodní zkušenost. Přes občasnou nervozitu jsme však u všech začátečníků mohli vidět velmi pěkné karate a i když medaili získali pouze první tři závodníci, za svůj výkon se nemusel stydět vůbec nikdo. I ve vyšších kategoriích nešlo poznat, že se jedná pouze o klubový turnaj. Všichni závodníci dali do svého cvičení maximum a na konci dne mohli být všichni spokojení s tím, jak se na tatami prezentovali. Každý účastník, jak tomu bývá každý rok, dostal mikulášský balíček včetně dárku od sponzora, firmy Vitar, ve formě nápoje Capri Sun.

Začátek turnaje uvedl sensei Robin Bařák, který se také ujal role jednoho z rozhodčích. Dalšími rozhodčími byli trenéři a reprezentanti klubu. Jmenovitě to byli Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík, Ondřej Sabol, Tereza Plášková a Martin Chrástecký. S nástupy dětí na tatami pomáhali Martin Přibyl, Alan Bařák, Berenika Vykopalová a Adéla Exelová. O organizační stránku turnaje se starali Hana Juráňová a Milan Filip. O krásné fotky z celého turnaje se pak postarala Tereza Plášková.

Děkujeme všem karatistům za pěkné předvedené výkony a také všem, kteří přišli naše karatisty podpořit a vytvořili tak příjemnou předvánoční atmosféru

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/KAmTKexN6vhUhAGC6

Za fotodokumentaci děkujeme Tereze Pláškové

Výsledky:

Nováčci nejmladší – základní techniky:

1. místo – Erik Hanke

2. místo – Radim Huťa

3. místo – Rudlof Sedlář

Nováčci mladší – základní techniky:

1. místo – Nguyen Ngoc Yen Vy

2. místo – Natálie Doležalová

3. místo – Vsevolod Kolomiets

Nováčci starší – základní techniky:

1. místo – Martin Krhovský

2. místo – Šimon Dvořák

3. místo – Malek Katrí

Kata – žluté až zelené pásky nejmladší chlapci:

1. místo – Gia Bao Ho

2. místo – Jan Chrástecký

3. místo – Damian Bařák

Kumite – žluté až zelené pásky nejmladší chlapci:

1. místo – Gia Bao Ho

2. místo – Richard Polách

3. místo – Pavel Janeka

3. místo – Jan Chrástecký

Kata – oranžové až zelené pásky dívky:

1. místo – Elena Hegmonová

2. místo – Ho Thanh Mai

3. místo – Nikita Kubáníková

Kumite – oranžové až zelené pásky dívky:

1. místo – Ema Mikelová

2. místo – Ho Thanh Mai

3. místo – Monika Rysnerová

3. místo – Nikita Kubáníková

Kata – žluté až zelené pásky mladší chlapci:

1. místo – Štěpán Klimánek

2.místo – Pavel Novosád

3. místo – Ondřej Šteffek

Kumite – žluté až zelené pásky mladší chlapci:

1. místo – Štěpán Klimánek

2. místo – Jonáš Oliver Sedlář

3. místo – Pavel Novosád

3. místo – Ondřej Šteffek

Kata – žluté až zelené pásky starší chlapci:

1. místo – Robin Mana

2. místo – Rareš Dan Surulescu

3. místo – Samuel David

Kumite – žluté až zelené pásky starší chlapci:

1. místo – Jaroslav Béza

2. místo – Samuel David

3. místo – David Krajča

3. místo – Robin Mana

Kata – modré až hnědé pásky chlapci:

1. místo – Tomáš Exel

2. místo – Jaroslav Vočadlo

3. místo – Lukáš Chrástecký

Kumite – modré až hnědé pásky chlapci:

1. místo – Lukáš Chrástecký

2. místo – Jaroslav Vočadlo

3. místo – Dominik Pekař

3. místo – Ondřej Hais

Kata – modré až hnědé pásky dívky:

1. místo – Kristýna Mikešová

2. místo – Sophie Bořutová

3. místo – Jarmila Štochlová

Kumite – modré až hnědé pásky dívky:

1. místo – Helena Filipová

2. místo – Veronika Novosádová

3. místo – Lilien Žitníková

3. místo – Kristýna Součková

.

Jáchym Prokop a Saša Šindel úspěšně složili zkoušky na černé pásy

V neděli 26.11.2023 se konaly zkoušky na STV dan (černé pásky), které pořádala Česká asociace tradičního karate. Stejně jako žákovské stupně (kyu) jsou rozděleny od 9. kyu – bílý pás a až po 1. kyu – hnědý pás, tak také mistrovské stupně (dan) mají 9 stupňů, které jsou počítány od nejnižšího, tedy od 1. danu (první černý pás) až po 9. dan (nejvyšší technický stupeň).

Zkušební komise byla složena ze dvou komisařů, a to Radka Januše 5.dan a Robina Bařáka, 5.dan. V rámci zkoušek musí každý adept na černý pás prokázat znalosti všech základních technik a schopnosti jejich provedení s maximálním nasazením a silou. Zkoušky se skládají z kata, kihonu a kumite.

Z naší Akademie usiloval o 1. dan, tedy první černý pásek, jediný adept a můžeme s radostí říci, že úspěšně.

Oficiálně můžeme tedy oznámit, že v naší Akademii máme nového držitele černého pásku :

Jáchym Prokop 1. dan (černý pás)

Gratulujeme ke složení této, pro každého karatistu, zlomové zkoušky.

Po zkouškách na první stupeň černého pásku se konaly zkoušky na vyšší stupně černých pásků. Oproti zkouškám na 1. dan je po adeptech na 2. dan vyžadována větší schopnost návaznosti techniky, vnitřní práce svalů těla a jejich aplikování při technikách.

Zkoušky na druhý stupeň černého pásku úspěšně složil:

Saša Šindel 2. dan (černý pás)

Gratulujeme!

Jako jeden z členů zkušební komise jsem byl na jejich výkony odpovídajícím způsobem hrdý. Jáchym dělal zkoušky na černý pásek po 6 letech od své poslední zkoušky na hnědý pásek, který získal ještě jako závodník dětských kategoriích. Měl jsem v průběhu těchto let velký strach o to, že postupně ztratí motivaci a o to více mě těšilo, když jsem mu mohl potřást rukou a pogratulovat ke složení zkoušky na černý pásek. Určitě bych velmi kladně hodnotil jeho výkon a formu při zkoušce. Saša skládal zkoušku také po dlouhých 6 letech a jeho výkon odpovídal tomu, že je aktivní závodník, reprezentant ČR a výkonnostně v nejlepších letech. Popravdě jsem od něj neočekával jiný, než dobrý výkon, který na místě potvrdil. Je mu ke ctí, že řada jeho „karate vrstevníků“, se kterými skládal zkoušky na první černý pásek už dojo nenavštěvuje a Saša se i tak drží a stále zlepšuje.

dodal po zkouškách sensei Robin Bařák

Fotografie od bílého pásku po černý

Podívejte se do fotogalerie, kde jsou vidět první karate krůčky našeho novopečeného černého pásku. Vezměte to jako motivaci do Vašeho dalšího tréninku.

Jáchym Prokop – jeho cesta k černému pásku

Zlínští karatisté získali na Mistrovství České republiky 56 medailí, z toho 15 titulů mistra ČR

V sobotu 26.11. se v Hale míčových sportů Masarykovy univerzity v Brně konalo Mistrovství české republiky v tradičním karate 2023. Jednalo se o poslední turnaj této závodní sezony. Na letošním vrcholu sezony oproti předchozím mistrovstvím mohlo startovat pouze osm nejlepších závodníků z každé kategorie. Jednalo se o skutečně ty nejlepší závodníky z celé České republiky. Zlínský tým se v konkurenci těch nejlepších českých závodníků rozhodně neztratil. Závodníci Akademie na mistrovství vybojovali celkem 56 medailí, z nichž 15 bylo zlatých. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák na turnaji působil jako hlavní rozhodčí a dohlížel na dodržování pravidel celé vrcholové soutěže.

Pokračovat ve čtení: Zlínští karatisté získali na Mistrovství České republiky 56 medailí, z toho 15 titulů mistra ČR

Soutěž tradičně otevřely kategorie seniorů, kde vystartovali trenéři Akademie Hana Juráňová, Daniel Veselý, Saša Šindel a Milan Filip. Trenérka Hanka dokázala zvítězit v disciplíně kumite, v kata a ve fukugo brala stříbro. Stala se tak mistryní České republiky a dvojnásobnou vicemistryní. V kata seniorů se, stejně jako na předchozích závodech ve Vsetíně, umístili závodníci Akademie karate Zlín. Titul mistra ČR v kata získal Saša Šindel, na druhém místě skončil Milan Filip a bronzovou příčku obsadil Daniel Veselý. Dan se Sašou následně nastoupili také na kumite a fukugo, kde oba kluci také získali medaile. Dan bral ve fukugo zlatou medaili a stal se mistrem ČR, Sašovi se podařilo v kumite vybojovat bronz. Mezi seniory se představil také Jiří Hegmon, kterému se povedlo v konkurenci těch nejlepších reprezentantů vybojovat dvě bronzové medaile za kumite a fukugo. V seniorech B tituly vicemistrů ČR v kata získali Pavel Janeka a Petra Kotolanová.

Mezi juniory se nejvíce vyznamenal Petr Janík, který obsadil v kata druhou příčku a ve své nejlepší disciplíně, v kumite, skončil na prvním místě a také on si odnesl pohár pro mistra ČR. Mezi juniorkami brala dvě bronzové medaile Maryna Nikolaiets z kata a kumite. V kategorii mladších juniorů si na krk hned tři medaile pověsil Martin Chrástecký. Dvě stříbrné bral Martin v kata a ve fukugo, v kumite stačil jeho dobrý výkon na třetí příčku. Ve stejné věkové kategorii mezi dívkami se dařilo Adéle Exelové. Ta v kata skončila na třetí pozici, ve fukugo se jí povedlo vybojovat mezi zkušenými reprezentantkami titul vicemistryně ČR. V těžké konkurenci mezi kadetkami s hnědými a černými pásky se ocitla i Gita Toboláková. Zkušenějších karatistek se však ani trochu nezalekla a ve výsledku se mohla radovat ze dvou bronzových medailí za disciplíny kata a fukugo. Následně ještě Gita spolu s Alanem Bařákem získali bronz v enbu (secvičený boj s předně danými pravidly) kadetů a mladších juniorů.

Bohatá sklizeň medailí pro zlínské karatisty pokračovala i mezi kadetkami se žlutými a oranžovými pásky. V kata se z prvních tří míst radovaly pouze závodnice Akademie. Z titulu mistryně ČR se radovala Lucie Divilková, za ní skončily Adéla Kramlová (2. místo) a Ema Kramlová (3. místo).

Po skončení dopoledního bloku přišlo na řadu slavnostní zahájení, při kterém zazněla státní hymna a na programu byly kategorie dětí.

I zde měla Akademie karate Zlín bohaté zastoupení. A první mistrovský titul na sebe nenechal dlouho čekat. Postaral se o něj mezi žáky B (9.-7. kyu) Gia Bao Ho, který nenašel přemožitele v kata. Mezi žáky a žákyněmi B se tradičně dařilo Eleně Hegmonové, Dorotě Šidlové a Pavlu Novosádovi. Z důvodu nemoci bohužel nemohl vystartovat velmi talentovaný karatista a pravidelný vítěz národních pohárů Štěpán Klimánek. Jeho kamarádi z dojo se však činili i za něj. Elenka Hegmonová potvrdila své kvality v disciplíně kata a jako úřadující evropská šampionka vyhrála i domácí mistrovství. Na třetím místě skončila Dorota Šidlová, která si na svou velkou chvíli musela počkat do disciplíny kumite. V něm Dorotka došla až do finále, ve kterém „oplatila“ své kamarádce Elence porážku z kata a také ona se radovala z mistrovského titulu. Pavel Novosád předvedl velmi pěkný výkon v kata, kde obsadil třetí pozici. Společně s Elenkou pak nastoupili do disciplíny enbu, kde skončili na druhém místě za dalším zlínským týmem ve složení Jaroslav Vočadlo a Dominik Pekař. Mezi žákyněmi C (9.-7. kyu) vybojovala titul mistryně ČR Nea Macková, která ve finále zvítězila nad Ho Thanh Mai, jenž si tím pádem na krk pověsila stříbrnou medaili. Společně s Nikitou Kubáníkovou pak ještě holky závodily v disciplíně kata tým, ve které stačil jejich výkon na druhé místo. Poslední mistrovský titul v kategorii žáci a žákyně C přidala do zlínské sbírky Kristýna Mikešová v kata.

V nejstarší kategorii dětí (žáci a žákyně B) na sebe nejvíce upozornili Jaroslav Béza, který mezi žlutými a oranžovými pásky zvítězil v kumite, a Lukáš Chrástecký, jenž se ve stejné disciplíně radoval z mistrovského titulu mezi modrými a hnědými pásky. Poslední titul mistryň ČR vybojovaly Kristýna Mikešová, Klára Mikešová a Veronika Novosádová v disciplíně kata tým. Za nimi se na druhém místě umístily Adriana Ondilla, Lilien Žitníková a Helena Filipová.

Celkem závodníci Akademie karate Zlín dokázali na letošním Mistrovství České republiky získat 56 medailí, z nichž 15 bylo zlatých, 17 stříbrných a 24 bronzových. Doufáme, že podobně pěkné výkony budou závodníci Akademie předvádět i v příštím soutěžním roce.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/hAksfMGEYgk16YUm7

Foto: Petra Kotolanová a Václav Kareš

Kompletní výsledky zde:

Kata žáci B (9.-7. kyu)

1. místo – Gia Bao Ho

Kata žáci B (6.-1. kyu)

3. místo – Pavel Novosád

Kata žákyně B (6.-1. kyu)

1. místo – Elena Hegmonová

3. místo – Dorota Šidlová

Kata žáci C (9.-7. kyu)

3. místo – Robin Mana

Kata žákyně C (9.-7. kyu)

3. místo – Ho Thanh Mai

Kata žáci D (9.-7. kyu)

3. místo – Matyáš Škutek

Kata žákyně D (9.-7. kyu)

3. místo – Mia Křiváková

Kata žáci D (3.-1. kyu)

3. místo – Lukáš Chrástecký

Kata žákyně D (3.-1. kyu)

1. místo – Rozálie Tomšů

Kata kadetky (3. kyu-dan)

3. místo – Gita Toboláková

Kata mladší junioři (3. kyu-dan)

2. místo – Martin Chrástecký

Kata mladší juniorky (3. kyu-dan)

3. místo – Adéla Exelová

Kata starší junioři (3. kyu – dan)

2. místo – Petr Janík

Kata starší juniorky (3.kyu – dan)

3. místo – Maryna Nikolaiets

Kata senioři B

2. místo – Pavel Janeka

Kata seniorky B

2. místo – Petra Kotolanová

Kata senioři

1. místo – Saša Šindel

2. místo – Milan Filip

3. místo – Daniel Veselý

Kata seniorky

2. místo – Hana Juráňová

Kata kadetky (8.-7. kyu)

1. místo – Lucie Divilková

2. místo – Adéla Kramlová

3. místo – Ema Kramlová

Kata mladší juniorky (6.-4. kyu)

3. místo – Šárka Filipová

Kata žákyně C (3.-1. kyu)

1. místo – Kristýna Mikešová

2. místo – Lilien Žitníková

Kumite kogo mladší junioři (3. kyu-dan)

3. místo – Martin Chrástecký

Kumite kogo mladší juniorky (3. kyu – dan)

3. místo – Anna Marie Kalendová

Kumite starší junioři (3. kyu-dan)

1. místo – Petr Janík

Kumite starší juniorky (3. kyu – dan)

3. místo – Maryna Nikolaiets

Kumite seniorky (3. kyu – dan)

1. místo – Hana Juráňová

Kumite Kihon Ippon žáci D

1. místo – Jaroslav Béza

Kumite Kihon Ippon žačky D

2. místo – Mia Křiváková

Kumite senioři

3. místo – Saša Šindel

3. místo – Jiří Hegmon

Kumite Kihon Ippon žáci C

3. místo – Kryštof Slezák

Kumite Kihon Ippon žákyně C

1. místo – Nea Macková

2. místo – Ho Thanh Mai

Kumite Kihon Ippon žákyně B (6.-1. kyu)

1. místo – Dorota Šidlová

2. místo – Elena Hegmonová

Kumite Jiyu Ippon žáci D

1. místo – Lukáš Chrástecký

3. místo – Jaroslav Vočadlo

Fukugo kadeti, mladší junioři

2. místo – Martin Chrástecký

Fukugo kadetky, mladší juniorky

2. místo – Adéla Exelová

3. místo – Gita Toboláková

Fukugo senioři, starší junioři

1. místo – Daniel Veselý

3. místo – Jiří Hegmon

Fukugo seniorky, starší juniorky

2. místo – Hana Juráňová

Kata tým žákyně C+D (9.-7. kyu)

2. místo – Macková, Kubánková, Ho

Kata tým žákyně C+D (3.-1. kyu)

1. místo – Mikešová, Mikešová, Novosádová

2. místo Ondilla, Filipová, Žitníková

Enbu kadeti, kadetky, mladší junioři, mladší juniorky:

3. místo – Toboláková, Bařák

Enbu žáci A-D

1. místo – Vočadlo, Pekař

2. místo – Hegmonová, Novosád

Jaké bylo: Cvičení u japonského mistra Toru Shimoji 2023 (Atlanta, USA)

Dne 12.11.2023, jen pár hodin po skončení národního poháru ve Vsetíně, se sensei Robin Bařák vydal, jako součást týmu karatistů z Karate.cz (České asociace tradičního karate) na cvičební pobyt u japonského mistra Toru Shimoji. Základnou pro jejich pobyt byl rodinný dům s 4 ložnicemi, příjezdovou silnicí a zeleným dvorkem. Dům se nachází na ulici, která je jak vystřižená z filmů o americkém předměstí.

Sensei Robin Bařák byl technicky nejzdatnějším členem výpravy, a tak se mu dostávalo invidiuálního přistupu, a také často rozdílného cvičení od ostatních na dané hodině. Tyto indviduální rady a cvičení směřovaly, spíše než k procvičení stávajících dovedností, k prohloubení znalostí v podobě variant různých cvičení s důrazem na detaily, které jsou specifické pro každého mistra karate.

Účastníci cvičebního pobytu:
Robin Bařák (Akademie karate Zlín)
Radek Částečka (Akademie karate Valašské Meziříčí)
Petr Opletal (Akademie karate Valašské Meziříčí)
Iveta Karešová (Centrum karate Praha)
Jakub Kareš (Centrum karate Praha)
Václav Kareš (Centrum karate Praha)

Tento pobyt byl hrazen formou samofinancování jednotlivými účastníky bez finanční účasti ze strany klubu nebo Karate.cz.

Jednalo se o již druhý pobyt v obdobném složení a tým tak navázal na svou první návštěvu z únoru z loňského roku.

V Atlantě zahájila skupina šesti karatistů nevšední stáž u japonského mistra. Tato jedinečná příležitost jim otevřela dveře do světa autentického karate, které se nedá naučit jen z knih nebo videí.

Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii Kata. Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. Posledních 15 let má své dojo Jinsendo karate (pojem Jinsendo zhruba vystihuje volbu člověka, jakým způsobem povede cesta jeho životem) v Atlantě, konkrétně na jejím předměstí Smyrna. Jedná se o přízemní budovu, s prosklenou výlohou, polepenou logem klubu a před ní parkoviště.

Po otevření dojo jsme měli vždy jistotu, že sensei Toru nás uvítá s úsměvem na tváři, už převlečen v kimonu a rozcvičující se uprostřed dojo. Jako šatny slouží recepce se stolky pro rodiče. Část dojo je určená pro trénink BJJ s měkkým tatami a na větší části najdete podlahu s dřevěnými parketami, namísto kamizi, umělecky ztvárněné zrcadlo a nad hlavou obrovská průmyslová vrtule, která zajišťuje proudění čerstvého vzduchu. Většina těchto jednopodlažních budov má stejný koncept. Zepředu výloha, vysoké stropy a vzadu garážová vrata pro zásobování. A tato budova tomuto konceptu přesně odpovídala.
K našemu překvapení byla garážová vrata, která byla hned vedle cvičební karate plochy, po dobu našeho tréninku vždy otevřená. Venkovní teploty se na podzim pohybovaly od 10°C do 20°C.
Zejména ranní teploty nám zajistily velmi „svěží vzduch“ v dojo a tak aktivní tréninky byly velmi žádoucí pro zahřání těla. Zatímco ranní tréninky teplotně připomínaly spíše cvičení venku, u odpoledních už jsme otevřená vrata uvítali.

Sensei Toru pro nás připravil speciální tréninkový plán, který se skládal ze soukromých tréninků pouze pro náš tým a pak z části veřejných tréninků, kde jsme cvičili současně s místními studenty. Tréninky trvaly řádově hodiny a měli jsme dostatek času si při nich procvičit právě nabyté nové dovednosti.

Některé tréninky obsahovaly opakování technik do celkové únavy, jiné zase byly více věnované vysvětlování fungování těla při technikách karate. Také jsme se věnovali tréninku kata Kanku-dai, práce s Ki energii a nezbytnému nácviku kumite. Celkově je styl výuky jiný, než na co jsme u nás v ČR zvyklí. „Cvičte kata“ zní pokyn a pak sensei dlouhé minuty sleduje naši snahu o vykonání kata dle jeho instrukcí.

Sensei Toru je ten mistr, kterého si představíte, když řeknete onen pojem „Mistr karate“ je příjemný, usměvavý, skromný a jeho znalosti karate a stálé studium, toho jak své karate rozvinout jsou neoddiskutovatelné. Je ten typ osoby, který Vás nenutí cvičit silně, prostě ve Vás vyvolá vnitřně onu potřebu, že to chcete takto udělat. Určitě potěší, když sensei projeví zájem i mimo trénink s námi trávit čas. A tak proběhla tradiční společná večeře a také párty se staršími studenty s dojo a naší skupinou. Tématem všech posezení po mnoha hodinách tréninku je samozřejmě zase karate.

Díky tomu, že se jednalo už o náš druhý pobyt nám místní podmínky, styl výuky sensei i spolupráce s místními studenty pomohla více rozvíjet nově získané dovednosti. Přístup sensei Toru byl více osobní a zaměřen na každého člena naší výpravy.

Japonský mistr Toru Shimoji s obrovským respektem k tradici, nejen předával techniky karate, ale také sdílel filozofii, která spočívá v disciplíně, respektu a sebekázní. Pro karatisty to nebylo pouze o získání dovedností, ale také o hlubším porozumění významu každého pohybu a jeho spojení s osobním růstem.

Naše velké poděkování patří sensei Toru Shimoji i jeho studentům za příjemný čas strávený v jeho dojo a Robinu Bařákovi, který náš výjezd zařídil organizačně na výbornou:)

Po skončení stáže se každý z karatistů vrátil s novými poznatky a odhodláním do dalšího cvičení. Jejich cesta nebyla pouze o získávání nových dovedností, ale i o objevování tradičních hodnot v moderním světě.

I přes vše co je výše napsáno, loučení proběhlo v krátkosti s větou „uvidíme se příští týden“. Sensei Toru přiletí do ČR a povede kurz pro české trenéry ve dnech 1.-3.12.2023, a potom udělá „turné“ po jednotlivých dojo v Brně, Ostravě, Valašském Meziříčí, Zlíně a Praze, odkud bude odlétat zpět do Atlanty. Nejen instruktoři, ale také studenti v těchto dojo, se tak můžou těšit na trénink se sensei Toru Shimoji.

V dojo Akademie karate Zlín nás sensei Toru navštíví 5.12.2023. Kapacita je už beznadějně plná. Všichni, kteří si však udělali rezervaci, mají své místo na tuto výjimečnou událost jisté.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/pynUECYnsLjP5Zuw8

Závodníci Akademie karate Zlín na posledním kole národního poháru ve Vsetíně vybojovali 47 medailí

V sobotu 11.11. se ve Vsetíně uskutečnilo třetí a poslední kolo národního poháru v tradičním karate. Byly to zároveň poslední závody před Mistrovstvím České republiky, které se uskuteční 25.11. v Brně. Akademii karate Zlín tradičně reprezentoval početný tým – na poslední kolo národního poháru vyrazilo závodit 67 zlínských karatistů, kteří dohromady získali krásných 47 medailí. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák plnil na turnaji roli hlavního rozhodčího, jehož úkolem je dohlížet na plynulý a ničím nerušený průběh celé soutěže.

Pokračovat ve čtení: Závodníci Akademie karate Zlín na posledním kole národního poháru ve Vsetíně vybojovali 47 medailí

Dopolední blok závodů tradičně patřil seniorům, juniorům a kadetům. V nejstarších kategoriích tradičně dominovali trenéři Akademie. V kata seniorů a starších juniorů se na prvních třech příčkách umístili pouze závodníci ze Zlína. Byli to Saša Šindel, Milan Filip a Daniel Veselý, kteří díky svým pěkným výkonům nechali konkurenci daleko za sebou. Saša s Danem pak následně nastoupili i do disciplíny fukugo, ve které se spolu ve finále střetli o zlaté medaile. V dramatickém zápase se podařilo Danovi zvítězit, Saša skončil na druhém místě. Bronzovou medaili si na krk pověsil Petr Janík, který se jako junior mezi seniory neztratil a na třetím místě se umístil naprosto po právu.

Mezi kadetkami nejvíce zazářila Gita Toboláková, která si ze Vsetína odvezla hned čtyři medaile. Ve fukugo brala Gita bronz, v kata stříbro a v kumite se v konkurenci zkušených reprezentantek, které mají za sebou starty na mistrovství Evropy i mistrovství světa, radovala ze zlaté medaile. Stříbro pak ještě přidala v disciplíně enbu, kde společně s Alanem Bařákem skončili těsně pod prvním stupněm.

Mezi kadetkami s bílými, žlutými a oranžovými pásky se v kata podařilo zvítězit Ema Kramlové. Na třetím místě se mezi kadetkami umístila Lucie Divilková. Obě děvčata tak potvrdila dobrou formu.

Nejúspěšnější závodnicí celého turnaje se pak stala trenérka Akademie Hana Juráňová. Hanka nastoupila na kata, kumite a fukugo a každý ze svých startů proměnila ve zlatou medaili.

Ve 13:30 se konalo oficiální zahájení závodů a mohly tak odstartovat dětské kategorie. Mezi žáky a žákyněmi A se medailově zadařilo Damianu Bařákovi, který v kata získal bronz a v kumite našel přemožitele až ve finále a odnesl si tak stříbrnou medaili. Stříbrnou medaili v kumite vybojoval i Gia Bao Ho mezi žáky B. Ve stejné věkové kategorii se mezi vyššími pásky o medaile postarali Štěpán Klimánek (1. místo v kata), Pavel Novosád (3. místo v kumite), Dorota Šidlová (1. místo v kata) a Emilly Žitníková (2. místo v kumite, 3. místo v kata). Mezi žákyněmi C největší úspěch zaznamenala Nea Macková, jenž vyhrála v disciplíně kata a v kumite skončila na druhém místě. Nea se ve finále kata střetla s Emou Mikelovou, která si odnesla stříbrnou medaili. Dalším výrazným úspěchem byla bronzová medaile Ho Thanh-Mai z disciplíny kata. Poslední medailí z této bohaté sbírky mezi žákyněmi C byla bronzová medaile kata týmu ve složení Nea Macková, Ho Thanh-Mai a Nikita Kubáníková.

Mezi nejstaršími dětmi z kategorie D se z největšího úspěchu radovala Rozálie Tomšů, která nenašla konkurentku v kata a zlatou medailí potvrdila, že se její kata stále zlepšuje. Velkou pochvalu zaslouží také Lukáš Chrástecký, který v kumite úspěšně prošel až do finále a po jeho skončení si na krk mohl pověsit stříbrnou medaili. Vítězství v disciplíně kumite v kategorii 9.-7. kyu vybojoval Jaroslav Béza, který ke zlatu přidal také bronz z kata.

Velké poděkování patří rozhodčím z našeho klubu, kterými byli sensei Robin Bařák jako hlavní rozhodčí, dále potom Hana Juráňová, Saša Šindel, Daniel Veselý a Petr Janík. Dále potom trenérům Marku Čechákovi a Milanu Filipovi, kteří se o závodníky celý den starali a dohlíželi na to, aby na tatami nastoupili včas a připravení. Pro vybrané závodníky, kteří budou startovat na Mistrovství České republiky, byly tyto závody posledním ostrým testem před vrcholem sezóny. Přejeme jim proto, aby i na posledních celorepublikových závodech předvedli stejně dobré výkony jako na 3. kole národního poháru ve Vsetíně.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/Evr8jzQM5b4JLRqi9

(Foto: Petra Kotolanová)

Kompletní výsledky zde:

Kata (žáci-žačky A):

3. místo – Damian Bařák

Kumite Kihon Ippon (žáci-žačky A):

2. místo – Damian Bařák

Kumite Kihon Ippon (žáci B 9.-7. kyu):

2. místo – Gia Bao-Ho

Kata (žáci B 6.-1. kyu):

1. místo – Štěpán Klimánek

Kumite Kihon Ippon (žáci B 6.-1. kyu):

3. místo – Pavel Novosád

Kata (žákyně B 6.-1. kyu):

1. místo – Dorota Šidlová

3. místo – Emilly Žitníková

Kumite Kihon Ippon (žákyně B 6.-1. kyu):

2. místo – Emilly Žitníková

Kata (žáci C 9.-7. kyu):

3. místo – Robin Mana

Kumite Kihon Ippon (žáci B 9.-7. kyu):

3. místo – Robin Mana

Kata (žákyně C 9.-7. kyu):

1. místo – Nea Macková

2. místo – Ema Mikelová

3. místo – Ho Thanh-Mai

Kumite Kihon Ippon (žákyně C 9.-7. kyu):

2. místo – Nea Macková

Kumite Jiyu Ippon (žákyně C 6.-4. kyu):

3. místo – Helena Filipová

Kumite Jiyu Ippon (žáci C 6.-4. kyu):

3. místo – Ondřej Hais

Kata (žáci D 9.-7. kyu):

3. místo – Jaroslav Béza

Kumite Kihon Ippon (žáci D 9.-7. kyu):

1. místo – Jaroslav Béza

Kata (žákyně D 9.-7. kyu)

3. místo – Mia Křiváková

Kumite Kihon Ippon (žákyně D 9.-7. kyu):

3. místoMia Křiváková

Kata žáci D (6.-4. kyu)

3. místo – Matěj Vendolský

Kumite žáci D (6.-1. kyu):

2. místo – Lukáš Chrástecký

3. místo – Jaroslav Vočadlo

Kata žákyně D (3.-1. kyu):

1. místo – Rozálie Tomšů

Kata tým (žákyně C+D 9.-7. kyu):

3. místo – Nea Macková, Ho Thanh-Mai, Nikita Kubáníková

Kata (kadetky 8.-7. kyu):

1. místo – Ema Kramlová

3. místo – Lucie Divilková

Kumite Kogo (kadeti 3.kyu-dan):

3. místo – Martin Přibyl

Kata (kadetky 3.kyu – dan):

2. místo – Gita Toboláková

Kumite Kogo (kadetky 3.kyu – dan):

1. místo – Gita Toboláková

Fukugo (kadetky + mladší juniorky 3. kyu – dan):

3. místo – Gita Toboláková

Enbu (kadeti + mladší junioři):

2. místo – Alan Bařák a Gita Toboláková

Kata (mladší juniorky 3.kyu – dan)

3. místo – Adéla Exelová

Kumite Kogo (mladší juniorky 3. kyu – dan):

3. místo – Adéla Exelová

3. místo – Berenika Vykopalová

Kumite Kogo (mladší junioři 3. kyu – dan):

3. místo – Patrik Poslušný

Kata (seniorky B):

2. místo – Petra Kotolanová

Kata (seniorky + starší juniorky):

1. místo – Hana Juráňová

Kumite (seniorky + starší juniorky):

1. místo – Hana Juráňová

Fukugo (seniorky + starší juniorky):

1. místo – Hana Juráňová

3. místo – Maryna Nikolaiets

Kata (senioři):

1. místo – Saša Šindel

2. místo – Milan Filip

3. místo – Daniel Veselý

Fukugo (senioři + starší junioři):

1. místo – Daniel Veselý

2. místo – Saša Šindel

3. místo – Petr Janík

Akademie karate Zlín získala na Krajském kole Zlínského kraje 35 medailí a stala se nejúspěšnějším klubem tohoto turnaje

V sobotu 4.11. se ve Valašském Meziříčí konalo Krajské kolo Zlínského kraje v tradičním karate, kterého se účastnilo celkem pět klubů a více než 90 závodníků, kteří závodili v disciplínách kata a kumite. Akademii karate Zlín reprezentovalo celkem 35 závodníků, kteří vybojovali 35 medailí, z nichž 11 bylo zlatých, 11 stříbrných a 13 bronzových. Žádnému jinému klubu se tolik medailí získat nepodařilo, což znamená, že zlínský tým byl nejúspěšnější na celém turnaji.

Jako první se představily mladší děti v kategoriích A a B, kde měla Akademie spoustu skvělých a talentovaných karatistů. Svůj talent na tatami potvrdil Gia-Bao Ho, který nenašel jediného přemožitele v kata ani v kumite a po zásluze si na krk pověsil dvě zlaté medaile. Na prvním místě se v kumite umístila také Elena Vacková a ke zlaté medaili přidala ještě bronz z kata.

Mezi zelenými pásky tradičně dominovali zkušení závodníci a reprezentanti Štěpán Klimánek, Elena Hegmonová a Dorota Šidlová. Štěpa s Elenkou potvrdili dobrou formu, kterou si přivezli z nedávného Dětského evropského poháru v Rimini.

Elenka jako čerstvá mistryně Evropy v kata ovládla tuto disciplínu i na krajském kole. V kumite obsadila druhé místo, když prohrála se svou kamarádkou z dojo Dorotkou Šidlovou. Dorotka vedle zlaté medaile obsadila ještě třetí místo v kata.
Štěpán Klimánek potvrdil svoje kvality a z Valašského Meziříčí odjel jako vítěz kumite a držitel stříbrné medaile v kata. Před blížícím se mistrovstvím České republiky doufáme, že aktuální dobrou formu potvrdí i na konci listopadu v Brně, kde se mistrovství tento rok koná.

I ve vyšších kategoriích C a D zlínskou Akademii reprezentovali skvělí závodníci. Zlínská děvčata v kategorii C 9.-7. kyu naprosto dominovala. Nea Macková zvítězila v kata i v kumite, Ho Thanh-Mai byla v kata druhá a v kumite třetí, Ema Mikelová získala stříbrnou medaili a Nikita Kubániková skončila v kumite na třetím místě. Mezi chlapci nejvíce zazářil Ondřej Šteffek. I on odjel z Valašského Meziříčí jako vítěz kata a kumite. V kategoriích vyšších pásků skončili těsně pod vrcholem a stříbrné medaile si tak odnesli Adriana Ondilla a Oliver Kaulinec v disciplíně kata, Jiří Lešingr s Veronikou Linkovou skončili druzí v kumite. Adriana vedle kumite skončila i třetí v kata, bronzovou medaili získal i Ondřej Hais z kumite.

Poslední a nejstarší kategorie D byla pro zlínský klub taktéž úspěšná. Z vítězství v disciplíně kata se radoval Jaroslav Béza, který následně ještě přidal stříbro v kumite. Za Jardou v kumite skončil na třetím místě Matyáš Škutek. Mezi vyššími pásky získal dvě medaile taky Lukáš Chrástecký. V kata to bylo stříbro, v kumite bronz. Kata se podařila také Tomáši Exelovi a Dominiku Pekařovi. Tomáš skončil na druhém místě, Dominik o příčku za ním na místě třetím. Poslední cenný kov pro zlínský klub ukořistila Veronika Novosádová, jenž v kata vybojovala bronzovou medaili.

Doufáme, že všichni závodníci potvrdí svou formu a předvedou skvělé výkony i na dalších závodech, které nás v nejbližších týdnech čekají – na 3. kole národního poháru ve Vsetíně a hlavně na Mistrovství ČR v Brně.

Poděkování patří všem rodičům, kteří s dětmi jeli jako doprovod, trenérům Haně Juráňové a Milanu Filipovi, kteří celý den dětem pomáhali při nástupu na tatami a upozorňovali je na jejich chyby, rozhodčím z našeho klubu, kterými byli Saša Šindel, Daniel Veselý a Petr Janík, a také Petře Kotolanové, díky které se můžete podívat na fotky našich závodníků.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/8JiyPT4QBjx6usDXA

Foto: Petra Kotolanová

Kompletní výsledky jsou zde:

KATA:

Žáci A (9.-7. kyu)

5. místo – Vilém Slezák

Žáci B (9.-7. kyu)

1. místo – Gia-Bao Ho

Žákyně B (9.-7. kyu)

3. místo – Elena Vacková

Žáci B (6.-1.kyu)

2. místo – Štěpán Klimánek
6. místo – Pavel Novosád

Žákyně B (6.-1. kyu)

1. místo – Elena Hegmonová
3. místo – Dorota Šidlová
4. místo – Emily Žitníková

Žáci C (9.-7. kyu)
1. místo – Ondřej Šteffek
3. místo – Kryštof Slezák
5. místo – Tobias Liber

Žákyně C (9.-7. kyu)
1. místo – Nea Macková
2. místo – Ho Thanh-Mai
4. místo – Nikita Kubániková
5. místo – Ema Mikelová

Žáci C (6.-4. kyu)
2. místo – Oliver Kaulinec
5. místo – Jiří Lešingr
6. místo – Ondřej Hais

Žákyně C (6.-4. kyu)
2. místo – Adriana Ondilla
4. místo – Helena Filipová
7. místo – Veronika Linková

Žáci D (9.-7. kyu)
1. místo – Jaroslav Béza
4. místo – Matyas Schieferdecker
5. místo – Matyáš Škutek

Žáci D (9.-4. kyu)
2. místo – Tomáš Exel
3. místo – Dominik Pekař
5. místo – Jaroslav Vočadlo

Žákyně D (9.-4. kyu)
4. místo – Martina Hospodková
5. místo – Barbora Vaculíková
7. místo – Mia Křiváková

Žáci D (3.-1. kyu)
2. místo – Lukáš Chrástecký

Žákyně C+D (3.-1. kyu)
3. místo – Veronika Novosádová
7. místo – Lilien Žitníková

KUMITE:

Kihon Ippon žáci D
2. místo – Jaroslav Béza
3. místo – Matyáš Škutek
4. místo – Matyas Schieferdecker

Kihon Ippon žáci C
1. místo – Ondřej Šteffek
3. místo – Kryštof Slezák
3. místo – Tobias Liber

Kihon Ippon žákyně C
1. místo – Nea Macková
2. místo – Ema Mikelová
3. místo – Nikita Kubáníková
3. místo – Ho Thanh-Mai

Kihon Ippon žáci+žákyně A
6. místo – Vilém Slezák

Kihon Ippon žáci B (9.-7. kyu)
1. místo – Gia Bao Ho

Kihon Ippon žákyně B (9.-7. kyu)
1. místo – Elena Vacková

Kihon Ippon žáci B (6.-1. kyu)
1. místo – Štěpán Klimánek
5. místo – Pavel Novosád

Kihon Ippon žákyně B (6.-1. kyu)
1. místo – Dorota Šidlová
2. místo – Elena Hegmonová
4. místo – Emily Žitníková

Jiyu Ippon žáci C
2. místo – Jiří Lešingr
3. místo – Ondřej Hais
5. místo – Oliver Kaulinec

Jiyu Ippon žákyně C
2. místo – Veronika Linková
3. místo – Adriana Ondilla
4. místo – Helena Filipová

Jiyu Ippon žáci D
3. místo – Lukáš Chrástecký
4. místo – Dominik Pekař
5. místo – Tomáš Exel
6. místo – Jaroslav Vočadlo

Jiyu Ippon žákyně D
4. místo – Barbora Vaculíková
7. místo – Martina Hospodková
8. místo – Mia Křiváková
12. místo – Veronika Novosádová

Medailový úspěch Hany Juráňové na Evropském šampionátu ITKF v Portugalsku

Ve dnech 28. a 29.10. se v portugalském městě Vila do Conde konal Evropský šampionát organizace ITKF, na kterém Českou republiku a Akademii karate Zlín reprezentovala trenérka Hanka Juráňová v disciplínách kata, fukugo, kumite tým a kata tým. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák působil na turnaji v roli mezinárodního rozhodčího a patřil k těm nejzkušenějším rozhodčím, kteří na turnaji rozhodovali.

Český reprezentační tým do Portugalska vyrazil v úterý v brzkých ranních hodinách z důvodu dostatečné aklimatizace na místě. Oficiální zahájení celého turnaje bylo na programu v pátek večer, které provázelo vystoupení portugalských umělců, přičemž samotná soutěž začala v sobotu odpoledne.

V těžké konkurenci závodníků ze čtrnácti zemí z celé Evropy se Hance podařilo vybojovat bronzovou medaili v kata týmu společně se závodnicemi z Brna Hanou Venturovou a Annou Zlámalovou. Zároveň Hanka zvládla obsadit ještě čtvrté místo v individuální disciplíně kata, což lze v nabité konkurenci více než dvaceti výborných karatistek považovat za krásný výsledek.

Pro všechny závodníky byla účast na portugalském mistrovství Evropy skvělá zkušenost a my doufáme, že příští rok budou výsledky minimálně stejně uspokojivé, jako tomu bylo letos.

Byla to velmi zajímavá a obohacující zkušenost. Pro rozvoj karate je totiž nesmírně důležitá vzájemná inspirace mezi karatisty. Sledovat ostatní závodníky z týmu nebo i jiných zemí má pro mě obrovskou hodnotu. Dává to pak další náboj a impulz do tréninku. Děkuji trenérům za přípravu a především děkuji Hanči a Aničce za nejlepší parťáky, jaké jsem si mohla přát.

řekla trenérka a závodnice Hana Juráňová

Podporují nás

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/SR1UPUsHKLUhGKeW8

Dvě medaile z Mistrovství Evropy WTKU 2023 v Rimini získali závodníci zlínské Akademie

Dne 6.10. 2023 se v italském městě Rimini konalo Mistrovství Evropy organizace WTKU, na kterém Českou republiku reprezentovalo celkem sedm závodníků z Akademie karate Zlín. Byli to Daniel Veselý, Saša Šindel, Milan Filip, Hana Juráňová, Petr Janík, Eva Lysoňková a Martin Chrástecký. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák na šampionátu působil jako mezinárodní rozhodčí.

Číst dál

Obrovský úspěch na Dětském evropském poháru WTKU 2023 v Rimini – zlínští karatisté přivezli jednu zlatou a dvě stříbrné medaile

Vedle mistrovství Evropy dospělé reprezentace se v Rimini o víkendu 7.10. a 8.10. uskutečnil také Dětský evropský pohár dětí, na kterém Česko reprezentovalo hned 19 dětí z Akademie karate Zlín. V těžké konkurenci těch nejlepších evropských závodníků se zlínským dětem podařilo vybojovat tři cenné kovy. Dvě stříbrné medaile a jedna zlatá putovaly do zlínského klubu.

Číst dál