Zlínští karatisté zahájili závodní sezonu ve velkém stylu. Na 1.kole NP v Luhačovicích posbírali 62 medailí

V sobotu 23.3.2024 se v Luhačovicích konalo 1. kolo národního pohárů v tradičním karate. Zúčastnilo se ho přes 300 karatistů, což stanovilo nový rekord počtu závodníků na jedné soutěži. Z Akademie karate Zlín na turnaji vystartovalo více než 80 závodníků, z nichž pro některé se jednalo o úplně první zkušenost na velkých závodech. Závodníci Akademie se v této nabité konkurenci neztratili a do Zlína přivezli z Luhačovic krásných 62 medailí. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák působil na turnaji jako hlavní rozhodčí.

Během dopolední části soutěže se tradičně představili kadeti, mladší junioři, junioři a senioři. V nejstarší kategorii seniorů měl zlínský klub zastoupení díky trenérům Haně Juráňové, Sašovi Šindelovi, Danielovi Veselému a Milanu Filipovi. Každý z nich si odnesl minimálně dvě medaile. Saša dokázal zvítězit v kata a druhou medaili, tentokrát bronzovou, vybojoval ve fukugo. Milan si na krk pověsil hned dvě stříbrné medaile, když vedle kata obsadil druhou příčku v disciplíně enbu společně s juniorkou Marynou Nikolaiets. Dan potvrdil roli skvělého zápasníka a neprohrál ani jednou v kumite a podobně si počínal i ve fukugo. Turnaj tak opouštěl se dvěma zlatými medailemi.

Hance se podařilo zkompletovat kompletní sbírku medailí díky zlatu z fukugo, stříbru z kata a bronzu z kumite. Hanka, Saša a Dan se po skončení svých závodních povinností na soutěži představili jako rozhodčí. Dalším rozhodčím ze zlínského klubu byla Irena Zlatníková.

Z mladších kategorií dopoledního bloku stojí za zmínku výkony Maryny Nikolaiets, Gity Tobolákové a Martina Chrásteckého. Tito závodníci dokázali získat neuvěřitelné čtyři medaile. Pochválit musíme také Matěje Vendolského, který nenašel přemožitele v disciplíně kumite.

Odpoledne již následovaly kategorie dětí. Velkou pochvalu zaslouží především nováčci, pro které to byla první zkušenost s velkou soutěží v tradičním karate. Z nových zlínských karatistů je třeba nejvíc pochválit Aničku Sýkorovou, která při svém premiérovém startu zvítězila v disciplíně kumite a přidala ještě bronz z kata. Pověst skvělých závodnic potvrdily i Kristýna Mikešová s Dorotou Šidlovou, když obě zvítězily v disciplíně kata. Dorotka pak po skvělém výkonu získala ještě bronzovou medaili z kumite. V kategorii žáků D v disciplíně kumite stupně vítězů zcela ovládli naši skvělí zápasníci Lukáš Chrástecký (1. místo), Jaroslav Vočadlo (2. místo) a Tomáš Exel (3. místo). Krásné výkony v disciplíně kata mezi žákyněmi D předvedla také naše dvě děvčata – Nea Macková, která se umístila na třetím místě, a také Adriana Ondilla, jenž brala stříbrnou medaili.

Akademie karate Zlín se stala nejúspěšnějším klubem těchto závodů, když jeho závodníci získali 62 medailí. Doufáme, že na příštím kole národního poháru se bude zlínským karatistům dařit ještě víc.

Speciální poděkování patří také Marku Čechákovi, Milanu Filipovi, Dominiku Pátíkovi, Maryně Nikolaiets, Gitě Tobolákové, Adéle Exelové a Martinu Chrásteckému, kteří během dopoledního bloku pomáhali dětem s nástupy na tatami a opravovali jejich případné chyby, aby věděli, co do dalších závodů zlepšit.