Jaký byl: Trénink se senseiem Toru Shimojim v našem dojo

V úterý 5.12. se v dojo Akademie karate Zlín konaly dva speciální tréninky pod vedením senseie Toru Shimojiho z Atlanty, který patřil k nejlepším studentům senseie Nishiyami v jeho dojo v Los Angeles. Karatisté ve Zlíně tak mohli vidět tradiční karate na té nejvyšší úrovni – karate v podání Toru Shimojiho vypadá jako velmi jednoduchá věc. Je to však způsobeno tím, že sensei dokonale ovládá své tělo a jím prováděné techniky jsou tak naprosto precizní.

Sensei Shimoji učil ve zlínském dojo v rámci cesty po České republice, kdy navštívil a vedl tréninky v různých klubech po celé zemi. První trénink od 18:00 do 19:00 byl určen pro část hnědých a černé pásky, trénink od 19:15 do 20:15 navštívila druhá část hnědých pásků a také oranžové, zelené a modré pásky ze skupiny dospělých. Těchto tréninků se zúčastnilo více než 60 karatistů Akademie karate Zlín.

Obě dvě hodiny proběhly v příjemné atmosféře a bylo vidět maximální nasazení ze strany všech účastníků. Tréninky byly zaměřeny primárně na práci svalů při vykonávání technik. Skupina pokročilých ocenila především detailní nácvik kopu ushiro geri, který si mohli karatisté natrénovat při cvičení ve dvojicích. Na tréninku barevných pásků se pak všechny senseiem vysvětlované principy trénovaly v kata Heian Shodan. Sensei také kladl důraz na používání co možná nejmenšího množství pohybů během vykonávání technik.

Sensei Shimoji byl potěšen velmi dobrou úrovní zlínských karatistů a jak sám uvedl po skončení tréninku, bylo pro něj potěšením ve zlínském dojo tréninky vést. Na konci tréninku tak mohli všichni karatisté odcházet s dobrým pocitem. Děkujeme senseii Shimojimu za možnost trénovat pod jeho vedením. Na příštím semináři se senseiem Shimojim karatisté Akademie karate Zlín rozhodně nebudou chybět,

O senseii Toru Shimojim:

Sensei Shimoji se narodil na Okinawě a vyrostl na Havaji, kde začal trénovat karate. V roce 1982 se přestěhoval do Los Angeles a cvičil přímo pod sensei Hidetaka Nishiyama. Vypracoval se až na jednoho z trenérů v dojo, které vedl sensei Nishiyama a vedl tréninky pro dospělé začátečníky a mírně pokročilé a také tréninky dětí. Jako člen amerického národního týmu se účastnil řady soutěží a získal několik titulů v kateogrii kata.

Po získání bakalářského titulu v kineziologii na UCLA v roce 1991 se Sensei Shimoji přestěhoval na japonskou Okinawu a studoval Goju-ryu Karate pod mistrem Yoshio Kubou a japonskou kaligrafií (Shodo). Po svém návratu do Spojených států v roce 1996 založil dojo v Atlantě ve státě Georgia a stal se technickým ředitelem jihoatlantické oblasti amerického národního svazu karate. V současné době sensei Shimoji vlastní a provozuje dojo Jinsendo Karate v Smyrně.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/jUmDZuscVkuE99zn8

Foto: Tereza Plášková