Zlínští karatisté získali na Mistrovství České republiky 56 medailí, z toho 15 titulů mistra ČR

V sobotu 26.11. se v Hale míčových sportů Masarykovy univerzity v Brně konalo Mistrovství české republiky v tradičním karate 2023. Jednalo se o poslední turnaj této závodní sezony. Na letošním vrcholu sezony oproti předchozím mistrovstvím mohlo startovat pouze osm nejlepších závodníků z každé kategorie. Jednalo se o skutečně ty nejlepší závodníky z celé České republiky. Zlínský tým se v konkurenci těch nejlepších českých závodníků rozhodně neztratil. Závodníci Akademie na mistrovství vybojovali celkem 56 medailí, z nichž 15 bylo zlatých. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák na turnaji působil jako hlavní rozhodčí a dohlížel na dodržování pravidel celé vrcholové soutěže.

Pokračovat ve čtení: Zlínští karatisté získali na Mistrovství České republiky 56 medailí, z toho 15 titulů mistra ČR

Soutěž tradičně otevřely kategorie seniorů, kde vystartovali trenéři Akademie Hana Juráňová, Daniel Veselý, Saša Šindel a Milan Filip. Trenérka Hanka dokázala zvítězit v disciplíně kumite, v kata a ve fukugo brala stříbro. Stala se tak mistryní České republiky a dvojnásobnou vicemistryní. V kata seniorů se, stejně jako na předchozích závodech ve Vsetíně, umístili závodníci Akademie karate Zlín. Titul mistra ČR v kata získal Saša Šindel, na druhém místě skončil Milan Filip a bronzovou příčku obsadil Daniel Veselý. Dan se Sašou následně nastoupili také na kumite a fukugo, kde oba kluci také získali medaile. Dan bral ve fukugo zlatou medaili a stal se mistrem ČR, Sašovi se podařilo v kumite vybojovat bronz. Mezi seniory se představil také Jiří Hegmon, kterému se povedlo v konkurenci těch nejlepších reprezentantů vybojovat dvě bronzové medaile za kumite a fukugo. V seniorech B tituly vicemistrů ČR v kata získali Pavel Janeka a Petra Kotolanová.

Mezi juniory se nejvíce vyznamenal Petr Janík, který obsadil v kata druhou příčku a ve své nejlepší disciplíně, v kumite, skončil na prvním místě a také on si odnesl pohár pro mistra ČR. Mezi juniorkami brala dvě bronzové medaile Maryna Nikolaiets z kata a kumite. V kategorii mladších juniorů si na krk hned tři medaile pověsil Martin Chrástecký. Dvě stříbrné bral Martin v kata a ve fukugo, v kumite stačil jeho dobrý výkon na třetí příčku. Ve stejné věkové kategorii mezi dívkami se dařilo Adéle Exelové. Ta v kata skončila na třetí pozici, ve fukugo se jí povedlo vybojovat mezi zkušenými reprezentantkami titul vicemistryně ČR. V těžké konkurenci mezi kadetkami s hnědými a černými pásky se ocitla i Gita Toboláková. Zkušenějších karatistek se však ani trochu nezalekla a ve výsledku se mohla radovat ze dvou bronzových medailí za disciplíny kata a fukugo. Následně ještě Gita spolu s Alanem Bařákem získali bronz v enbu (secvičený boj s předně danými pravidly) kadetů a mladších juniorů.

Bohatá sklizeň medailí pro zlínské karatisty pokračovala i mezi kadetkami se žlutými a oranžovými pásky. V kata se z prvních tří míst radovaly pouze závodnice Akademie. Z titulu mistryně ČR se radovala Lucie Divilková, za ní skončily Adéla Kramlová (2. místo) a Ema Kramlová (3. místo).

Po skončení dopoledního bloku přišlo na řadu slavnostní zahájení, při kterém zazněla státní hymna a na programu byly kategorie dětí.

I zde měla Akademie karate Zlín bohaté zastoupení. A první mistrovský titul na sebe nenechal dlouho čekat. Postaral se o něj mezi žáky B (9.-7. kyu) Gia Bao Ho, který nenašel přemožitele v kata. Mezi žáky a žákyněmi B se tradičně dařilo Eleně Hegmonové, Dorotě Šidlové a Pavlu Novosádovi. Z důvodu nemoci bohužel nemohl vystartovat velmi talentovaný karatista a pravidelný vítěz národních pohárů Štěpán Klimánek. Jeho kamarádi z dojo se však činili i za něj. Elenka Hegmonová potvrdila své kvality v disciplíně kata a jako úřadující evropská šampionka vyhrála i domácí mistrovství. Na třetím místě skončila Dorota Šidlová, která si na svou velkou chvíli musela počkat do disciplíny kumite. V něm Dorotka došla až do finále, ve kterém „oplatila“ své kamarádce Elence porážku z kata a také ona se radovala z mistrovského titulu. Pavel Novosád předvedl velmi pěkný výkon v kata, kde obsadil třetí pozici. Společně s Elenkou pak nastoupili do disciplíny enbu, kde skončili na druhém místě za dalším zlínským týmem ve složení Jaroslav Vočadlo a Dominik Pekař. Mezi žákyněmi C (9.-7. kyu) vybojovala titul mistryně ČR Nea Macková, která ve finále zvítězila nad Ho Thanh Mai, jenž si tím pádem na krk pověsila stříbrnou medaili. Společně s Nikitou Kubáníkovou pak ještě holky závodily v disciplíně kata tým, ve které stačil jejich výkon na druhé místo. Poslední mistrovský titul v kategorii žáci a žákyně C přidala do zlínské sbírky Kristýna Mikešová v kata.

V nejstarší kategorii dětí (žáci a žákyně B) na sebe nejvíce upozornili Jaroslav Béza, který mezi žlutými a oranžovými pásky zvítězil v kumite, a Lukáš Chrástecký, jenž se ve stejné disciplíně radoval z mistrovského titulu mezi modrými a hnědými pásky. Poslední titul mistryň ČR vybojovaly Kristýna Mikešová, Klára Mikešová a Veronika Novosádová v disciplíně kata tým. Za nimi se na druhém místě umístily Adriana Ondilla, Lilien Žitníková a Helena Filipová.

Celkem závodníci Akademie karate Zlín dokázali na letošním Mistrovství České republiky získat 56 medailí, z nichž 15 bylo zlatých, 17 stříbrných a 24 bronzových. Doufáme, že podobně pěkné výkony budou závodníci Akademie předvádět i v příštím soutěžním roce.

Fotogalerie:

https://photos.app.goo.gl/hAksfMGEYgk16YUm7

Foto: Petra Kotolanová a Václav Kareš

Kompletní výsledky zde:

Kata žáci B (9.-7. kyu)

1. místo – Gia Bao Ho

Kata žáci B (6.-1. kyu)

3. místo – Pavel Novosád

Kata žákyně B (6.-1. kyu)

1. místo – Elena Hegmonová

3. místo – Dorota Šidlová

Kata žáci C (9.-7. kyu)

3. místo – Robin Mana

Kata žákyně C (9.-7. kyu)

3. místo – Ho Thanh Mai

Kata žáci D (9.-7. kyu)

3. místo – Matyáš Škutek

Kata žákyně D (9.-7. kyu)

3. místo – Mia Křiváková

Kata žáci D (3.-1. kyu)

3. místo – Lukáš Chrástecký

Kata žákyně D (3.-1. kyu)

1. místo – Rozálie Tomšů

Kata kadetky (3. kyu-dan)

3. místo – Gita Toboláková

Kata mladší junioři (3. kyu-dan)

2. místo – Martin Chrástecký

Kata mladší juniorky (3. kyu-dan)

3. místo – Adéla Exelová

Kata starší junioři (3. kyu – dan)

2. místo – Petr Janík

Kata starší juniorky (3.kyu – dan)

3. místo – Maryna Nikolaiets

Kata senioři B

2. místo – Pavel Janeka

Kata seniorky B

2. místo – Petra Kotolanová

Kata senioři

1. místo – Saša Šindel

2. místo – Milan Filip

3. místo – Daniel Veselý

Kata seniorky

2. místo – Hana Juráňová

Kata kadetky (8.-7. kyu)

1. místo – Lucie Divilková

2. místo – Adéla Kramlová

3. místo – Ema Kramlová

Kata mladší juniorky (6.-4. kyu)

3. místo – Šárka Filipová

Kata žákyně C (3.-1. kyu)

1. místo – Kristýna Mikešová

2. místo – Lilien Žitníková

Kumite kogo mladší junioři (3. kyu-dan)

3. místo – Martin Chrástecký

Kumite kogo mladší juniorky (3. kyu – dan)

3. místo – Anna Marie Kalendová

Kumite starší junioři (3. kyu-dan)

1. místo – Petr Janík

Kumite starší juniorky (3. kyu – dan)

3. místo – Maryna Nikolaiets

Kumite seniorky (3. kyu – dan)

1. místo – Hana Juráňová

Kumite Kihon Ippon žáci D

1. místo – Jaroslav Béza

Kumite Kihon Ippon žačky D

2. místo – Mia Křiváková

Kumite senioři

3. místo – Saša Šindel

3. místo – Jiří Hegmon

Kumite Kihon Ippon žáci C

3. místo – Kryštof Slezák

Kumite Kihon Ippon žákyně C

1. místo – Nea Macková

2. místo – Ho Thanh Mai

Kumite Kihon Ippon žákyně B (6.-1. kyu)

1. místo – Dorota Šidlová

2. místo – Elena Hegmonová

Kumite Jiyu Ippon žáci D

1. místo – Lukáš Chrástecký

3. místo – Jaroslav Vočadlo

Fukugo kadeti, mladší junioři

2. místo – Martin Chrástecký

Fukugo kadetky, mladší juniorky

2. místo – Adéla Exelová

3. místo – Gita Toboláková

Fukugo senioři, starší junioři

1. místo – Daniel Veselý

3. místo – Jiří Hegmon

Fukugo seniorky, starší juniorky

2. místo – Hana Juráňová

Kata tým žákyně C+D (9.-7. kyu)

2. místo – Macková, Kubánková, Ho

Kata tým žákyně C+D (3.-1. kyu)

1. místo – Mikešová, Mikešová, Novosádová

2. místo Ondilla, Filipová, Žitníková

Enbu kadeti, kadetky, mladší junioři, mladší juniorky:

3. místo – Toboláková, Bařák

Enbu žáci A-D

1. místo – Vočadlo, Pekař

2. místo – Hegmonová, Novosád