Výsledky: 8 medailí vybojovali zlínští karatisté na 2. Světovém šampionátu Budo karate

Dne 10.11.2019 probíhal v Brně 2. Světový pohár BUDO karate za účasti 56 zlínských karatistů. Náročnost závodu byla jasná už v 8:30, kdy při společném nástupu se Sensei Avi Rokah zacvičilo katu Heian Shodan 1345 závodníků (ano, opravdu, 1345). Díky prostorům, které nabízela DRFG aréna (Rondo) jsme byli schopni soutěžit na 10 tatami současně. Poslední kategorie Žaček D startovala ve v neděli 23:00h, tedy po 13 hodinách konání turnaje. I přes to všichni zlínští závodníci udrželi spirit natolik, že i v obrovské konkurenci ostatních závodníků byli schopni vybojovat cenné kovy. Některé kategorie byly zastoupeny i 60 účastníky, takže si dovedete představit, jak velké úsilí museli naši karatisté vynaložit. Stejný entusiasmus sršel i z našich rozhodčích, couchů a lékařů.
Zkusíme vám zážitky z jednotlivých zápasišť přiblížit:

Adam Lamberk i přes zásah na „solar“ dobojoval kumite se slzami v očích a předvedl tak obrovské odhodlání nevzdávat se. Až se jednou bude psát článek o zkouškách na černý pásek Milana Gloeba, určitě se nesmí vynechat příhoda z jeho prvních závodů, kdy po kategorii kata odešel do šatny aby se převlékl, a po sléze zjistil, že je ještě kumite a díky pohotovosti couchů všechno stihl, a mimochodem, vyhrál 3. místo.
Zlínské karatistky se drží hesla Emila Zátopka „kdo nemůže, přidá“ a v obrovské konkurenci se neztratila Agáta Nováková a Justýna Maňásková, ale bohužel neměly takové štěstí a nedosáhly na medailové pozice na rozdíl od Rozárka Tomšů a Helenka Hnilová, které stanuly na stupních vítězů a dali tak možnost zavlát té nejpěknější vlajce na světe.

Z dalších úspěchů musíme jmenovat Vojtu Langa a jeho 4. místo v kumite, 2. místo v kumite Lukáše Zapletala, který se projevil jako rozený bojovník a také Staňu Matúška, který pravidelně obsazuje medailové pozice na národních soutěžích a Světový pohár nebyl žádnou výjimkou. Těsně před finále skončil Jáchym Prokop a Markéta Červinková. Obrovskou pochvalu si zaslouží i Dominik Zelina, David Novotný, Martin Chrástecký a Jirka Babíček.
Terka Plášková čekala na svou kategorii 13 hodin, celou dobu podporovala ostatní, zacvičila parádně a se skvělým nasazením, ale nestačilo to.
Denisa Šimonová se nebála nastoupit do zápasů kumite proti podstatně zkušenějším polským karatistkám a dokázala, že české holky mají rozhodně pro strach uděláno a musí se s nim počítat.
Za vyzdvihnutí stojí výkony Saši Šindela, Šimona Terče a Mikuláše Přecechtěla, kteří závodili i předchozí den na Mistrovství Evropy WTKF ale i přes značnou únavu udrželi formu a nasazení a předvedli skvělé výkony.

Děkujeme couchům jmenovitě Marku Čechákovi, Stanislavu Chovancovi, Josefíně Přecechtělové, Aleši Přecechtělovi a Davidu Tomšů za motivování závodníků a zajištění toho, že nikdo svůj závod nepromeškal, byl připravený a předvedl to, co uměl a to po dobu celých 14 hodin turnaje. Nemalé poděkování si za stejný čas strávený rozhodováním zaslouží všichni rozhodčí naší Akademie, kteří se podíleli na onom těžkém procesu vybrat z 1345 závodníku ty nejlepší v jednotlivých kategoriích, jmenovitě je to Hana Juráňová, Simona Galádová, Daniel Veselý, Jindřich a Vojta Mašláňovi.
Rozhodčí – lékaře se tradičně zhostila MUDr. Martina Přecechtělová a svou novou roli v karate, tedy rozhodčího- lékaře si vyzkoušel a na výbornou zvládl také MUDr. Radovan Vrána. Oba lékaři pečovali hodnotili úrovně případných kontaktů pro posouzení penalizací a také ošetřovali jednotlivá drobná zranění na 100 %.

Gratulujeme všem 56 startujícím z našeho klubu k účasti na takto prestižní akci a reprezentaci České republiky. Díky všem, kteří postupovali v jednotlivých kolech dále a ukazovali jak kvalitní karate ve Zlíně cvičíme a i když to nevyšlo až na medailové pozice, platí,že jsme na Vás patřičně hrdí. Pro všechny, kteří dosáhli až na medailové pozice je tu jedno speciální GRATULUJEME!!!