Dvě medaile z Mistrovství Evropy WTKU 2023 v Rimini získali závodníci zlínské Akademie

Dne 6.10. 2023 se v italském městě Rimini konalo Mistrovství Evropy organizace WTKU, na kterém Českou republiku reprezentovalo celkem sedm závodníků z Akademie karate Zlín. Byli to Daniel Veselý, Saša Šindel, Milan Filip, Hana Juráňová, Petr Janík, Eva Lysoňková a Martin Chrástecký. Hlavní trenér Akademie sensei Robin Bařák na šampionátu působil jako mezinárodní rozhodčí.

Český reprezentační tým se v Rimini setkal už ve středu večer a následujícího dne vyrazili závodníci na italskou pláž, kde si těsně před turnajem naposledy společně zatrénovali. Téhož dne večer se potom celý tým odebral společně do haly, kde už vrcholily poslední přípravy na start mistrovství. Čeští reprezentanti tak měli možnost otestovat své výkony na tatami, na kterém je čekal jejich závod. Současně probíhalo také školení rozhodčích, kterého se zúčastnil sensei Robin Bařák, který na vrcholových akcích, jako je mistrovství Evropy nebo mistrovství světa, patří mezi nejzkušenější mezinárodní rozhodčí.

V kategorii mladších juniorů se v disciplíně kata představil Martin Chrástecký, který závodil s kata Nijushiho. Martin předvedl se svou kata velmi pěkný výkon, který bohužel na finálovou účast nestačil. I tak to ale pro Martina byla velmi dobrá zkušenost, kterou určitě zužitkuje při dalších startech na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa.

Mezi staršími juniorkami měla Česká republika své zastoupení díky zlínské závodnici Evě Lysoňková, která v kata obsadila krásné čtvrté místo, kdy nestačila pouze na trio polských závodnic, které dlouhodobě patří mezi nejlepší v Evropě. Eva se však za svůj výkon rozhodně stydět nemusela. Bronzová medaile jí unikla jen velmi těsně. Společně se Sašou Šindelem se ale Eva postarala o první medaili českého týmu. V kategorii enbu (secvičený boj dvou závodníků) vybojovala Eva se Sašou v konkurenci těch nejlepších evropských týmů fantastickou stříbrnou medaili, tím pádem i titul vicemistrů Evropy.

Saša, který na mistrovství startoval hned v pěti kategoriích, vedle enbu předvedl pěkné výkony i v dalších disciplínách. V kata, ve které je Saša dlouhodobě nejlepším závodníkem u nás, skončil na krásném šestém místě, kdy mu v těžké konkurenci těch nejlepších závodníků o několik desetin utekl postup do finále. V kategorii seniorů startoval v kata také Milan Filip, jehož Hangetsu nestačila na postup mezi nejlepších osm závodníků. Saša se poté představil ještě v kumite a fukugo. I zde předvedl moc hezké výkony, ale na medailové pozice nedosáhnul.

Daniel Veselý a Petr Janík, kteří se oba představili ve fukugo a v kumite. Peťa ve svém prvním kole v kumite narazil na italského závodníka. Díky podmetu supeře a následné technice na zemi získal Petr wazari (bodovaná technika) již po šesti sekundách zápasu. Následně přidal i druhou bodovanou techniku a odešel ze zápasu jako vítěz. V dalším kole nastoupil Peťa proti polskému závodníkovi, který však už byl nad síly českého reprezentanta. Danovi přisoudil los do kumite jednoho z nejtěžších možných soupeřů – polského reprezentanta Michala Sowu, který je několikanásobným mistrem Evropy a mistrem světa. Dan se však polskému favoritovi postavil se ctí, svému soupeři nedal nic zadarmo a vypadnul až po velmi bojovném výkonu. V disciplíně fukugo Petr vypadnul v prvním kole, Dan se dostal do druhého, kdy byl nad jeho síly opět soupeř z Polska.

Trenérka Akademie Hana Juráňová se představila v disciplínách kata, kumite, kata tým a kumite tým. V kata Hanka předvedla moc hezké výkony, které jí přinesly postup do finále, ve kterém obsadila pěkné čtvrté místo. Stejně jako Danovi Hance v kumite nepřál los a hned v prvním kole jí přišla do cesty polská závodnice Klaudia Wajda – pozdější vítězka kumite, která si z Rimini odvezla pět zlatých medailí. Kata tým, kde startovala Hanka po boku brněnských závodnic Hany Venturové a Anny Zlámalové. Děvčata nakonec postoupila do finále, kde obsadila konečné čtvrté místo. Českému kumite týmu, který kromě trenérky Hanky tvořila ještě Petra Dohnalová, Hana Venturová (obě Akademie karate Brno) a Anna Stará (Centrum tradičního karate Praha) se na cestě k medaili postavil v prvním kole kumite tým z Polska, na který české závodnice nestačily.

Druhou, tentokrát bronzovou medaili, pro závodníky Akademie vybojoval seniorský kumite tým ve složení Daniel Veselý, Saša Šindel, Petr Janík a Milan Filip. Cestu do finále však našim klukům překazil kumite tým Ukrajinců, kteří si o zlato zabojovali proti Polsku. Čeští reprezentanti si tak na krk pověsili bronzové medaile.

Pro všechny závodníky Akademie karate Zlín se jednalo o velmi cenné zkušenosti, které budou chtít zužitkovat už příští rok na mistrovství světa. To se koná ve španělské Barceloně. Doufáme, že i na mistrovství světa za rok se našim reprezentantům bude dařit minimálně stejně dobře jako letos v Rimini.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/iZtnNz3JALWmcqgf8