Obrovský úspěch na Dětském evropském poháru WTKU 2023 v Rimini – zlínští karatisté přivezli jednu zlatou a dvě stříbrné medaile

Vedle mistrovství Evropy dospělé reprezentace se v Rimini o víkendu 7.10. a 8.10. uskutečnil také Dětský evropský pohár dětí, na kterém Česko reprezentovalo hned 19 dětí z Akademie karate Zlín. V těžké konkurenci těch nejlepších evropských závodníků se zlínským dětem podařilo vybojovat tři cenné kovy. Dvě stříbrné medaile a jedna zlatá putovaly do zlínského klubu.

Dětské závody byly oproti seniorskému mistrovství Evropy naplánovány na celý víkend. V sobotu se představily děti z kategorií A a B (děti narozené v letech 2014-16) a v neděli děti z kategorií C a D (děti, které se narodily v letech 2010-2013).

Sobota byla pro české a zároveň zlínské barvy velmi úspěšná. Ve stejný moment nastoupili na dvou různých tatami kategorie chlapců a kategorie dívek, ve kterých české barvy hájili Štěpán Klimánek a Elena Hegmonová. Štěpa se v těžké konkurenci více než 20 nejlepších závodníků z celé Evropy probojoval až do finále, ve kterém nestačil na reprezentanta Litvy. I tak ale byla pro Štěpu stříbrná medaile obrovským úspěchem.

To Elenka během, své kategorie nenašla žádnou přemožitelku a vybojovala pro Česko zlatou medaili a titul mistryně Evropy. Na stupních vítězů si tak Elenka kromě medaile převzala i krásný pohár pro mistryni Evropy. Stejně jako Štěpa, měla i Elenka ve své kategorii mnoho skvělých karatistek. To, že skončila na prvním místě tedy jen potvrzuje, jak talentovanou karatistkou Elenka je. Štěpa i Elenka nastoupili ještě do disciplíny kumite. I zde předvedli krásné výkony, ale do bojů o medaile se bohužel nedostali.

Dalšími zlínskými závodníky, kteří na tatami nastoupili v sobotu, byli Pavel Novosád, Dorota Šidlová a Gia Bao Ho. Dorotka také předvedla vedle Elenky Hegmonové pěkný výkon v disciplíně kata a obsadila skvělé čtvrté místo. Pavlík se snažil, co mu síly stačily, ale na medailové pozice v kata ani v kumite nedosáhnul. Chuť si však spravil v disciplíně enbu společně s Elenkou Hegmonovou, kdy nestačili pouze na jeden tým a odnesli si z této disciplíny stříbrnou medaili. Ani Baovi se nepodařilo v kata probojovat na medailové pozice, v kumite skončil těsně před branami semifinále. Jelikož ale Bao startoval na takto velkém turnaji poprvé, dá se od něj určitě očekávat, že příští rok své zkušenosti zúročí a vrátí se z turnaje s medailí.

Po celou sobotu pomáhali dětem jako koučové Milan Filip a Eva Lysoňková, kteří se ihned po skončení svých soutěží vrhli na pomoc dětem, za což jim patří velké poděkování.

V neděli se představil zbytek zlínské výpravy. Byli to Nea Macková, Ha Thanh Mai, Nikita Kubániková, Jaroslav Vočadlo, Dominik Pekař, Helena Filipová, Adriana Ondilla, Jiří Lešingr, Rozálie Tomšů, Lukáš Chrástecký, Klára Mikešová a Kristýna Mikešová a Veronika Novosádová.

Nikomu z nich se bohužel nepovedlo proměnit svůj start v medaili, ale za předvedené výkony se nikdo stydět nemusel. Pro všechny závodníky se jednalo o skvělou zkušenost pro další vývoj v tradičním karate. Velké poděkování také patří trenérce Hance Juráňové, která se v neděli přidala k Milanovi a k Evě a pomáhala dětem jako kouč u tatami. Poděkovat bychom chtěli také všem rodičům, kteří do Rimini jeli své děti podpořit a také pomáhali s dětmi během nástupu na tatami.