Jaký byl: Letní karate camp 2023

Ve dnech 23.7. – 29.7.2023 uspořádala Akademie karate Zlín letní Karate camp v Hotelu Rusava a jeho rozsáhlém areálu. Počtvrté jsme se tak vrátili do krásné přírody Hostýnských vrchů do valašské obce Rusava.

Na Rusavě se sešlo celkem 92 karatistů, aby strávili společný týden plný karate, sportovních aktivit a zábavy. V letošním roce působil na místě organizační tým ve složení (řazeno abecedně) Bařák Robin, Čechák Marek, MUDr. Janeka Pavel, Juráňová Hana, Šikudová Lucie, Šindel Saša, Veselý Daniel.

Po registraci všech účastníků letošního karate campu jsme měli rozdělené dva zahajovací tréninky. Starší účastníky si vzal pod křídla sensei Robin Bařák a společně se v kimonu věnovali prvnímu tréninku karate. Druhou skupinu dětí si na zahájení vzala na starost trenérka Hana Juráňová. Děti, které se nepotkávají na tréninku se tak měly možnost seznámit u her a společných aktivit. Večer se pak děti rozdělily na týmy do táborové hry Shotokan: Cesta na Okinawu. Týmy byly pojmenovány japonskými názvy: Šinano, Jošino, Ontake a Norikura.

Každý den probíhaly 4 tréninkové bloky. Ranní rozcvička na probuzení a nastartování do nového dne. Dopolední tréninkový blok, který jsme věnovali rozvoji technické stránky karate, případně potřebnému zopakování teorie. Odpolední blok byl věnován hlavně fyzické zdatnosti, budování síly a rychlosti. Vnitřní krytý bazén jsme pak využívali pro děti ihned po tréninku ke kompenzačním cvičením a relaxaci, pro dospělé pak sloužil hlavně k tréninkům.

Pondělní budíček byl opět v podání Štěpánka, který po celý týden za zvuků trumpety svolával karatisty k rozcvičce. Tu pak vystřídaly různorodé tréninky rozdělené podle pásků. Děti i dospělí trénovali na louce, v lese, na hřišti, v bazénu, ale také uvnitř v malém a velkém dojo. Jednotlivé skupiny zde na letním campu vedli sensei Robin Bařák a trenéři Marek Čechák, Hanka Juráňová, Saša Šindel a Daniel Veselý. I do odpoledních tréninků dali všichni maximální nasazení. Děti se poté v lese, nebo také ostrově Hokkaidó, věnovaly stavbě japonských rjókanů, které naneštěstí přerušila náhlá bouřka, která nás ale o to dříve dostala na večeři.

Úterní ráno jsme, po rozcvičce a vydatné snídani, pozitivně naladění pilovali svoje kata a hráli sportovní hry. Skupina nejvyšších pásků našich dospělých karatistů měla v bazénu velmi intenzívní trénink. V rámci táborové hry jsme se přemístili na ostrov Kjúšů a prohlédli si krásné gejši a udatné samuraje, kteří se nám předvedli ve vtipných a akčních scénkách.

Ranní rozvičku jsme ve středu stihli ještě za sucha. Déšť nás však poté provázel až do pozdního odpoledne a tréninky jsme tak přizpůsobili počasí. Sensei Robin Bařák si pro tento případ připravil opravdu speciální trénink. Dospěláci si tak mohli, zprostředkovaně přes kameru, zacvičit pod vedením Hidetaka Nishiyama sensei, díky záběrům ze semináře z roku 2003. Děti si užívali pohody v bazénu a na ostrově Šikkoku se učili psát japonské znaky. Večeře byla pak závěrečnou výzvou dne, která spočívala v jedení s tradičními japonskými hůlkami.

Ve čtvrtek dopoledne čekalo naše karatisty překvapení v podobě představení Zlínské šermířské společnosti. Pořadatelé si pro nás připravili i speciální stanoviště, na kteých jsme si mohli vyzkoušet střelbu z luku, šerm, manipulaci s píkami a dozvěděli se také něco málo z alchymie. Po obědě jsme vyrazili na plánovaný výšlap na Hostýn (horu Fuji na ostrově Honšů) a krásnou 13 km trasu jsme zvládli na výbornou. Po cestě jsme si ještě stihli zahrát oblíbenou hru Paranoia. Pátý den karate campu pak zakončila večerní diskotéka plná hudby, balónků a svítících náramků.

V průběhu pátečního dopoledne i odpoledne probíhaly v malém dojo závody pro děti a mládež. Závodníci předvedli po náročném týdnu úctyhodné výkony a ti nejlepší si odnesli, spolu s diplomy, limitovanou edici medailí Rusava Cup 2023. Večerní program pak nahradilo balení věcí na zítřejší odjezd.

Sobotní ráno proběhl závěrečný společný trénink a předání účastnických certifikátů, společně s vyhlášením celotáborové hry.

Každý večer v průběhu týdne jsme Vám přinášeli aktuální video report uveřejněný na našich facebookových a Instagram stránkách společně s celkovým děním celého dne. Za rychlost informací děkujeme Míši Bařákové a Lucce Šikudové a za krásné fotografie děkujeme Terce Pláškové.

Děkujeme MUDr. Pavlu Janekovi, který se celý týden staral o zdraví našich karatistů.

Všem dospělým účastníkům děkujeme, že i nad rámec svých tréninků a mnohdy na úkor vlastního odpočinku, připravili pro děti mnoho skvělých zážitků na letošním Karate campu!

Sponzoři

Děkujeme společnosti Vitar s.r.o. za pitíčka Capri-Sun, tradiční a oblíbené doplnění pitného režimu pro naše karatisty.

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/CrsnwEHLZqyHoFza9

(Foto: Tereza Plášková)