Robin Bařák se účastnil instruktorského kurzu Budo karate společně s instruktory ze 12 zemí

Ve dnech 24. – 28.4.2019 se konal mezinárodní kurz pro instuktory Budo karate v polských Niepolomicích, které jsou známé pro svůj největší poměr karatistů na počet obyvatel. Přeci jen v 10 000 městě, které je nedaleko Krakowa a tedy blízko mezinárodního letiště (stěžejní pro pořádání takové události) téměř každý 10. občan cvičil nebo dodnes cvičí karate v místním klubu, který patří k největším v Polsku. Vedoucí místního klubu Pawel Janusz, který je 3násobným mistrem světa v tradičním karate, připravil ty nejlepší podmínky pro pořádání takto prestižní mezinárodní události.

Do Niepolomic dorazilo na 60 instruktorů tradičního karate z 12 zemí světa. Zlínskou Akademii a také Českou republiku zastupoval sensei Robin Bařák. První dva dny celého školení, které vedl Avi Rokah sensei z Los Angeles, se konaly přímo v hotelu, kde bylo připraveno tatami a další nezbytné vybavení. Tréninky byly obsahově velmi náročné a intenzívní. Tempo odpovídalo tomu, že se na jednom místě setkali ti nejzkušenější karatisté, kteří často museli cestovat přes polovinu světa. Zatímco pro Čechy představovala cesta pár hodin jízdy po dálnici.

Na jednom tatami se tak setkali legendy tradičního karate z celého světa. Po 10 letech se navzájem potkali někdejší rivalové a dnes světové legendy karate z historicky prvního světového poháru v tradičním karate. V roce 2001 bylo vybráno 8 nejlepších závodníků světa a hned 4 z nich jsme mohli na tomto školení potkat. A to Sensei Avi Rokah (USA), Justo Gomez (Argentina), Krzysztof Neugebauer (Polsko) a Vladimir Pucha (Ukrajina).

Atmosféra byla výborná a přátelská. Intezívní trénink střídaly historky ze “starých čásů” a také prohlídky místního zámku i starého centra města Krakow, ranní káva a pak opět intenzívní trénink.

Poslední dva dny bylo školení již přesunuto do sportovní haly, kde se k instruktorům přidal i zbytek studentů karate.

Účast na tomto školení za sebe a své karate vnímám jako velkou investici do budoucna. Vím, že poslední týdny jsem kvůli svému cvičebnímu pobytu v Los Angeles, později kvůli velikonočním svátkům a nyní instruktorskému kurzu nebyl moc často v dojo, ale vnitřně citím, že je potřeba, abych se nadále zlepšoval a studoval karate hlouběji. Pevně věřím, že za pár let budeme mít ve Zlíně velké množství dobrých karatistů s černými pásky a já cítím zodpovědnost být v ten okamžik připraven a mít znalosti a dovednosti, abych jim stále mohl ukazovat, jak se zdokonalovat a zlepšovat dále v jejich karate. Účast na tomto kurzu byla také nezbytnou podmínkou pro udržení mé licence mezinárodního instruktora Budo karate, tedy mít možnost učit karate na pozvání i v zahraničí. Je možné, že toto pozvání ještě nějakou dobu nepříjde, ale když příjde, nechci jen pokrčit rameny a říci, že vlastně nemůžu přijet. Pár dnů jsem sdílel jedno tatami s těmi nejlepšími a to mě ohromě namotivovalo. Nové znalosti, cvičení a ohromná chuť makat dále. Shrnul své dojmy Robin Bařák

 

Fotogalerie

https://photos.app.goo.gl/P4LHVKx1K2TAwzoFA